Obstetrik anestezide preoperatif değerlendirme ile zor havayolu belirlenmesi arasındaki korelasyon
The correlation between preoperative assessment and difficult airway determination in obstetric anesthesia
- Tez No: 655419
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Gebeliğe bağlı gelişen anatomik ve fizyolojik değişiklikler, hastada anestezi uygulanması sırasında hava yolu yönetimini zorlaştıran önemli faktörlerden biridir. Çalışmamızın amacı preoperatif dönemde havayolu değerlendirme testlerinin obstetrik hastalarda zor havayolunu belirlemede güvenirliliğini değerlendirmekti. Araştırmamız, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi etik kurulu onayı alındıktan sonra Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine 1yıl içerisinde başvuran genel anestezi altında sezaryen uygulanacak toplam 53 hastada gerçekleştirildi. Çalışmamız prospektif gözlemsel bir çalışmadır. Hastalara rutin genel anestezi prosedürü uygulandıktan sonra endotrakeal entübasyon gerçekleştirildi. Zor entübasyon göstergesi olarak; preoperatif değerlendirmede M-TAC skorlamasında ≥4 olması, Cormack-Lehane sınıflandırması grade 3-4, VKİ >30 kg/m2 olarak seçilmiştir. Sonuç olarak gebelerde zor entübasyonu tahmin etmek için en güvenilir testin MMS olduğunu, testlerin kombine kullanılması ile güvenirliliğin artacağını bulduk. Kombine testler olarak ise MMS ile otururken ölçülen boyun çevresinin beraber kullanımasının zor entübasyonu tahmin etmede değerli prediktif testlerdir. Ayrıca tüm testlerin kolay entübasyonu tespit etmede çok daha güvenilir olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Anatomical and physiological changes due to pregnancy are one of the important factors that make airway management difficult during anesthesia. The aim of our study was to evaluate the reliability of airway evaluation tests in determining the difficult airway in obstetric patients in the preoperative period. After the rountine general anesthesia procedure was applied to the patients, endotracheal intubation was performed. As indicator of difficult intubation in the preoperative evaluation M-TAC score ≥4, Cormack-Lehane classification grade 3-4 and BMI >30 kg/m2 were chosen. As a result, we found that the most reliable test to predict difficult intubation in pregnant women is MMS, and the reliability will increase with the combined use of test. As combined test, using the neck circumference measured while sitting with MMS together are valuable predictive tests in prediciting difficult intubation. We also think that all tests are much more reliable in detecting easy intubation.