Mikro kültür destinasyonlarında pazarlama sorunları ve çözüm önerileri: Birecik örneği
Marketing problems in micro cultural destinations and solution proposals: The case of Birecik
  1. Tez No: 655475
  2. Yazar: SÜLEYMAN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAVAŞ EVREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bulunduğumuz yüzyılda turizm, ülkelerin ekonomik göstergeleri açısından büyük önem arz etmektedir. Birçok ekonomik unsur içerisinde turizme ayrı bir önem verilmekte ve bölgeler turizm alanında birbirleriyle rekabete girmektedir. Bu kapsamda, gerek büyük ölçekli destinasyonlarda (şehir veya ülke gibi) gerekse küçük ölçekli destinasyonlarda (ilçe, kasaba vb.) paydaşlar, ekonomik kalkınmışlığı artırmak için turizm gelirlerinden daha fazla pay almaya çalışmaktadır. Ancak özellikle küçük ölçekli destinasyonlar, kimi yapısal ve yönetsel sorunlar nedeniyle, sahip oldukları yüksek turizm potansiyeline rağmen, turizmden hak ettikleri payı alamamaktadır. Şanlıurfa'ya bağlı Birecik ilçesi de bünyesinde kültürel, tarihi ve doğal turistik değerler barındırdığı halde, destinasyon pazarlamasında yaşanan sorunlar nedeniyle, bu değerlerden yeterli faydayı sağlayamamaktadır. Bu noktadan hareketle, mevcut çalışma bir mikro kültür destinasyonu olan Birecik'in destinasyon pazarlama sorunlarının belirlenmesi ve bu doğrultuda çözüm önerileri geliştirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada destinasyon paydaşlarıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilerek Pazarlama Karması Teorisi çerçevesinde, destinasyonun pazarlama sorunları ve bunlara yönelik çözüm önerileri tespit edilmiştir. Bulgular, Birecik'te fiyat açısından önemli bir sorun yaşanmadığını; ancak ürün, dağıtım ve tutundurma açısından bazı önemli sorunların olduğunu göstermektedir. Ürün açısından konaklama kapasitesi zayıflığı ve turistik kaynakların yetersiz kullanımı, tutundurma açısından tanıtım zayıflığı, dağıtım açısından destinasyonun bölgesel turlara dâhil edilmemesi öne çıkan sorunlardır. Bu çalışmada saptanan sorunlara yönelik çözüm önerileri de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the current century, tourism has a great importance in terms of the economic indicators of countries. Among many economic factors, a special importance is given to tourism, and regions compete with each other in the field of tourism. In this context, stakeholders try to get more shares from tourism revenues in order to increase economic development both in large-scale destinations (such as cities or towns) and small-scale destinations (townships, towns, etc.). However, especially small scale destinations cannot get the share they deserve from tourism despite their high tourism potential due to some structural and administrative problems. Although Birecik district of Şanlıurfa also contains cultural, historical and natural touristic values, it cannot provide sufficient benefit from these values due to problems in destination marketing. From this point of view, the current study was carried out in order to identify the destination marketing problems of Birecik, which is a micro cultural destination, and to develop solutions in this direction. In the study, in which the qualitative research method was employed, semi-structured interviews were held with the destination stakeholders, and within the framework of the marketing mix theory, the marketing problems of the destination and solution suggestions for them were determined. The findings show that there is not a significant price problem in Birecik; however, it shows that there are some important problems in terms of product, distribution (place) and promotion. In terms of product there is poor accommodation capacity and insufficient use of touristic resources, in terms of promotion there is poor promotion, and in terms of distribution not including the destination in regional tours are the prominent problems. Solution suggestions for all these problems are presented in the study.