Destinasyon pazarlamasında marka stratejileri ve Kütahya örneği
Brand strategies in destination marketing: The case of Kütahya
- Tez No: 215220
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ülkelerin en önemli makro ekonomik göstergelerinden biri ithalat ? ihracat arasındaki dengedir. Özellikle dıs ticaret dengesi açık veren ülkeler için turizm gelirleri bu açıgın kapatılması için oldukça önemlidir. Turizm gelirlerinin artırılması için de, ülkenin turistik zenginliginin dogru bir stratejiyle pazarlanması, marka degeri olusturularak uluslar arası turizm pazarında yer edinmesinin saglanması gerekmektedir. Türkiye, zengin turizm degerlerini bölgesel gelisim kriterleri kapsamında degerlendirerek, ülkesel turizm pazarlamasından bölgesel yani destinasyon özelinde pazarlama stratejisine geçmistir. Destinasyon pazarlamasında genel ülke imajından çok yerel kültürel ve turistik degerlerin ön plana çıkarıldıgı bir marka olusturulması, gereklilikten öte bir zorunluluktur. Yüksek Lisans Tezi olarak sundugum çalısmada genel olarak pazarlama, hizmet pazarlaması, turizm pazarlaması, destinasyon pazarlaması ve marka konularında genel bir bilgi verildikten sonra destinasyon pazarlamasında marka olusturma stratejileri ele alınmıstır. Çalısma üç bölümden olusmaktadır. lk bölümde pazarlama kavramının tarihsel gelisimi ile hizmet pazarlaması ve turizm pazarlaması açıklanarak turizm, destinasyon ve marka kavramları üzerinde durulmustur. kinci bölümde turistik destinasyonların gelistirilmesi ve destinasyon markası olusturulması yönündeki marka stratejileri anlatılmıstır. Bununla birlikte destinasyon pazarlamasında en önemli rol sahibi olan ?Destination Management Organizations DMO's? (Destinasyon Yönetim Birimleri) kavramı açıklanarak bu yönetim modelinin marka olusturulması ve marka yönetimi konusundaki üstünlüklerine yer verilmistir. Üçüncü bölümde ise marka olusturma stratejilerinden ?Marka Stratejisi Doktrini? modeli, Kütahya Destinasyonu üzerinde uygulanarak Kültür ve Turizm Bakanlıgı'nın 24-29 Mayıs 2006 tarihinde ?Kütahya Tanıtım ve ndirim Günleri? adı altında organize ettigi tanıtım faaliyetleri vaka analizi perspektifinde ele alınmıstır
Özet (Çeviri)
One of the most significant indicators regarding macro-economics for countries is the balance between import and export. Tourism revenues play a key part particularly in meeting the trade balance deficit of the countries. In order to raise tourism revenues, it is essential that tourist attractions of a country be marketed in a correct strategy and establishing a brand for the country, it should be prepared to enter into international tourism market. Evaluating tourism assets within the context of regional development, Turkey has shifted from national tourism marketing to regional, that is, ?destination? marketing strategy. In ?destination marketing? establishing a brand involving local, cultural and tourism values rather than national icons beyond necessity is a must. This paper deals with marketing, services marketing, tourism marketing, destination marketing and brand marking issues moving on establishing brand strategies in destination marketing in general. This paper is comprised of three chapters. The first chapter discusses historical perspectives of the term ?marketing?, services marketing and tourism marketing concentrating on ?tourism?, ?destination? and ?brand? terms In the second chapter, marketing strategies are examined as regard to developing destination centers and establishing a destination brand. Furthermore, explaining the term ?Destination Management Organizations DMO?s? which has a crucial part in destination marketing, the supremacy of the management model over ?branding? and ?brand management? has been analyzed. The third chapter focuses on ?Brand Strategy Doctrine? model within branding strategies via implementing ?Kütahya Destination? titled ?Promotion and Discount Days in Kütahya? which has been held as a promotional case study by the Ministry of Culture and Tourism between the dates 24-29 May 2006