Sosyal bilgiler öğretiminde bilgi iletişim teknolojilerinin akademik başarıya etkisi: Meta analiz çalışması
The effect of information communication technologies on academicsuccess in social studies teaching: Meta analysis stud
- Tez No: 655478
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN AŞÇI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı deneysel çalışmaların bütünleştirilerek incelenmesi olarak ifade edilen meta analiz yöntemiyle Türkiye'de Sosyal Bilgiler Öğretimi kapsamında Bilgi İletişim Teknolojileri ve geleneksel öğretim yöntemlerinin öğrencilerin akademik başarı puanları üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda elde edilen çalışmalara ait bulgular ortak başlıklar altında toplanarak yıl, lisans düzeyi, örneklem boyutu ve tercih edilen yöntem ve araç gerece göre farklılıkların incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma kapsamında yapılan literatür incelemesi sonucunda incelenen veri tabanlarında konu başlıkları dahilinde 60 adet çalışmaya ulaşılmıştır. Oluşturulan kodlama formu ile incelenen çalışmalardan 14 tanesi araştırma probleminin dışında kalması, değişkenlerin içerisinde akademik başarının yer almaması, nitel yöntemlerle hazırlanmış olması ve araştırmacı tarafından belirlenen sınırlılıkların dışında kalması sebebiyle araştırmadan çıkarılmıştır. Araştırma kapsamında 46 çalışma meta analize dahil edilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkenini Bilgi İletişim teknolojilerinin akademik başarı üzerindeki etkisine ait etki büyüklükleri; bağımsız değişkenlerini ise yıl, örneklem boyutu, tercih edilen öğretim yöntemi-materyaller ve çalışmanın yayınlanma düzeyi olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında veri analiz aşamasında CMA meta analiz paket programı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında rastgele etkiler modeline göre E++=1.062 olarak hesaplanmıştır ve Cohen's d sınıflandırma ölçütüne göre etki büyüklüğü geniş aralıkta olarak yorumlanmaktadır. Rastgele etkiler modeline göre p değerinin 0.05'ten küçük olması anlamlı düzeyde farkın olduğunu ortaya çıkarmış ve incelenen çalışmalar dahilinde Bilgi iletişim teknolojilerinin kullanımının geleneksel yöntemlere karşı akademik başarı puanları üzerinde pozitif yönde geniş ölçüde etki yarattığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilere sunulan bilgilerin ve kazanmaları beklenen davranış, beceri ve yeterliliklerin aktarımında Bilgi İletişim Teknolojileri daha etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research expressed in the meta-analysis of experimental studies examining methods of integrating Social Studies Education in Turkey within the scope of ICT and examine their impact on academic achievement scores of students and traditional teaching methods. The findings of the studies obtained in line with this aim are gathered under common headings and it is aimed to examine the differences according to year, undergraduate level, sample size and preferred method-tool. As a result of the literature review conducted within the scope of the research, 60 studies were reached within the subject headings in the databases examined. 14 of the studies that were examined with the coding form were excluded from the study due to being excluded from the research problem, lack of academic success in the variables, being prepared by qualitative methods and being outside the limitations determined by the researcher. 46 studies were included in the meta-analysis. The dependent variable of the study is the effect size of the effect of ICT on academic achievement; independent variables were determined as year, sample size, preferred teaching method-materials and publication level of the study. In the scope of the research, CMA meta-analysis package program was used for data analysis. Within the scope of the research, E ++ = 1.062 was calculated according to random effects model and according to Cohen's classification criteria, the effect size was interpreted as wide range. According to the random effects model, p value less than 0.05 revealed a significant difference and it was concluded that the use of ICT had a positive effect on academic achievement scores against traditional methods. Information Communication Technologies was found to be more effective in transferring the information and behavior expected to gain to students.