Bazı Avrupa Birliği ülkelerinde yükseköğretim: Kurum tipleri ve genel amaçları
- Tez No: 227907
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECDET KONAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmada, Avrupa Birliği ülkelerinden kurucu ülkeler olan Almanya,Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya, Lüksemburg ve sonradan üye olan Danimarka,İrlanda, Birleşik Krallık, Yunanistan, Portekiz, İspanya, Avusturya, Finlandiya veİsveç'teki yükseköğretim sistemlerinin ?kurum tipleri? ve ?genel amaçları?nınbetimlenmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla Avrupa Birliğinin kurucu ülkelerinden başlanarak, sırayla üye olanilk on beş ülkede yükseköğretimin genel amaçları ve kurum tipleri var olduğu biçimiyleele alınmıştır. Bu yönüyle çalışma betimsel bir çalışmadır.Araştırmada elde edilen bulguların bazıları şunlardır:1. Almanya, Belçika, İtalya, Danimarka, İrlanda, Birleşik Krallık, Fransa veİspanya'da yükseköğretim, üniversite düzeyinde ve üniversite düzeyinde olmayan(non-university) yükseköğretim diye iki şekilde düzenlenir.2. Yükseköğretim seviyesindeki eğitim iki yıl ile dokuz yıl arasında değişmektedir.Dokuz yıla kadar olan süre içerisinde yüksek lisans ve doktora eğitimi debulunmaktadır.3. Avrupa Birliği'ne üye olan ülkelerde lisans eğitiminin süresi ülkeden ülkeyeüniversite koleji biçiminde örgütlenmiştir. Genel olarak yeni üniversiteler eskiüniversitelere göre bilginin uygulamalı olmasına daha çok özen gösterirler. Meslekiolarak yeterlilik sağlayan derslere daha çok yer verilmektedir.12. Yunanistan Uluslararası Üniversitesi, Yunanistan'da eğitim görmek isteyen yabancıöğrencilere yükseköğretim olanağı sağlamaktadır. Bu olanak, kamu hukukuçerçevesinde yasalar tarafından desteklenmektedir.13. İspanya'da yükseköğretim orta öğretim sonrası olarak biçimlenmiştir ve üniversiteyükseköğretimi ve üniversite düzeyinde olmayan yükseköğretim şeklinde ikiyeayrılır. Müzik ve Sanat Okulları kamu kuruluşlarıdır. Bu kurumlar, müzik ya dadans öğreten, tiyatro sanatı veya gelişmiş görsel sanat ve tasarım öğreten sanatsaleğitim vermektedir.14. Avusturya'da üniversiteler, kamu eğitim kurumları olarak, bilginin ve sanatta yeniyaklaşımların geliştirildiği akademik araştırma ve uygulama merkezli eğitimyerleridir.15. Finlandiya'da yükseköğretim kurumu, üniversiteleri ve meslek odaklıyükseköğretimi içerir. Üniversiteler de üniversite yükseköğretim kurumlarından vepoliteknik yüksekokulları biçiminde örgütlenmiştir.16. İsveç'te yükseköğretim üniversitelerde ve üniversite kolejleri olarak yapılanmıştır.Yükseköğretimin yaklaşık %95'i 14 devlet üniversitesinde ve 22 devlet kolejindeverilmektedir. Üniversite eğitimi, üniversite kolejlerinde de üniversitelerde deseviye olarak aynı niteliktedir.17. Almanya'da yükseköğretim sistemindeki öğrenim ve öğretimin amacı öğrencileriuygulama sahasında uzmanlığa hazırlamak, onlara her derse uygun bir yolla gerekenbeceriyi, yöntemleri ve bilgileri kazandırmaktır. Almanya'da üniversiteler veeşdeğer yükseköğretim kurumları, araştırma ve öğretimle ilgili çalışmalargerçekleştirmenin yanı sıra, yüksek nitelikli genç bilim insanları yetiştirmekten desorumludur.18. Hollanda'da üniversite eğitimi bağımsız bir sistem şeklindedir. Bilimsel ya dameslekle ilgili bilgi almak için çaba sarf etmek yükseköğretimde temel amaçlararasındadır. Üniversitelerin asıl görevi araştırmayı ve uygulamayı öğretmektir.19. Belçika'da üniversitelerdeki eğitimin ilk amacı bilimin gelişimine ve uygulamaalanlarına transferine destek olmaktır. Eğitim ve araştırma yakından ilişkilidir.20. Danimarka'da, kısa dönem üniversite düzeyinde olmayan yükseköğretim (nonuniversitylevel) ticari ve teknik alanlardaki programları içerir. Teorik derslerindışında programlar genellikle üç aylık projelerle tamamlanır.21. İrlanda'da bilginin ve iletişim teknolojilerinin birleştirilmesi çok daha önemlidir.Her bir kurumun, öğretimin ve araştırmanın kalitesini değerlendirme sürecinibilmesi gerekir.22. Birleşik Krallık'ta 1997'deki Dearing Raporuna göre yükseköğretimin sadece akladayanan ve kültürel amaçları yeterli değildir, öğrenen toplumun sürekliliğini,bireylerin akılsal gelişimleri yoluyla sağlamalarını gerçekleştirmesi de gerekir.23. Avusturya'da üniversitelerin amaçları, akademik araştırma ve öğretime, sosyalbilimlerin öğretimine, değerlendirilmesine ve gelişimine hizmet etmek ve böylecebireylerin kişisel gelişimine, çevre ve toplum yararına katkıda bulunmaktır.değişebilecek şekilde yasal düzenlemelere göre, 4 ile 5 yıl olarak bilinmekle birliktetanınan seçeneklerle, bu süre 7 ile 8 yıla kadar uzayabilmektedir. Yükseköğretimdeöğrenimlerine devam eden öğrencilerin burslarının sene uzamasına rağmen devametmesi ya da öğrencilerin hem öğrenimlerini hem de iş yaşamlarını birliktesürdürmeleri gibi nedenler sürenin uzamasındaki etkenlerdir. Bu yüzden yenieğilim, bu süreyi azaltmakta etkili olacak çözüm yolları bulmak için gerekli yasaldüzenlemeleri yapmaktır.4. İrdelenen Avrupa Birliği ülkelerinden Almanya, Belçika, Danimarka, İrlanda,Birleşik Krallık ve İsveç'teki yükseköğretim sisteminde; kolejler, üniversitekolejleri ya da yükseköğretim kolejleri şeklinde yapılanma oldukça yaygındır.5. İtalya'da üniversitelerin öğretim programları; konseyler, öğrenci birlikleri gibikurumların görüşleri alınarak belirlenir.6. İtalya'da üniversite düzeyinde yükseköğretim hem devlet üniversitelerinde hem deözerk ve devlet dışı üniversitelerde verilmektedir. Özerk üniversitelerin sayısı 17'dirve bu üniversiteler, yükseköğretimle ilgili genel kanunlara uymak zorundadır.Özerklik, genel olarak mali ve öğretim programlarıyla ilgili kararlarda geçerlidir. Buüniversiteler dışında iki de uluslararası üniversite bulunmaktadır. Yüksek lisans vedoktora sadece üniversite seviyesindeki eğitim kurumlarında verilir ve yükseklisansın iş piyasasındaki önemi oldukça büyüktür. Doktora seviyesinde eğitim herüniversitede verilebilir. Amaç yüksek seviyede kültürel ve bilimsel yeterlilikkazandırmak, bilime yenilik getirmektir. Araştırmaların ne kadar süredetamamlanacağı belli olmadığı için standart bir süre bulunmamaktadır.7. Fransa'da, Uygulamalı Yüksek Araştırma Okulu, Sosyal Bilimler Araştırma veİnceleme Yüksek Okulu (E.H.E.S.S), dünya çapında Fizik Kurumu, ParisGözlemevi, Doğu Dilleri ve Irklarını İnceleyen Dil Kurumu, Dokuzuncu ParisDauphine ve Paris Politik Bilimleri Kurumu ve diğer kurumlardan oluşmak üzere,toplam 17 büyük kuruluş vardır.8. Hollanda'da şu anda 13 üniversite mevcuttur. Üniversitelerde verilen eğitim ikili vetek basamaklıdır. Daha çok akademik kariyer için eğitim verilir ve genelde teorikdersler bulunmaktadır.9. Hollanda'da mesleki yükseköğretim, mesleki yükseköğretim kurumlarında verilir veon yedi yaş ve üzerindeki öğrenciler içindir.10. Danimarka'da yükseköğretim seviyesinde eğitim, mesleki yükseköğretimakademilerinde, kolejlerde ve üniversitelerde verilir.11. Birleşik Krallık'ta, İngiltere ve Galler'de yükseköğretim sisteminde üniversiteler,üniversite kolejleri ve yükseköğretim kolejleri, Kuzey İrlanda'da ise üniversite ve
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to examine institution types and general objectives ofhigher education systems in European Union countries which are Germany, Belgium,France, Netherlands, Italy, Luxemburg, Denmark, Ireland, United Kingdom, Greece,Portuguese, Spain, Austria, Finland and Sweden.To achieve this goal, beginning from founder countries of European Union, infifteen countries, institution types and general objectives of higher education systemshas been studied as it exist in these countries. From this point of view, this is adescriptive study.Some of the findings of this study are;1. Higher education is organized as university level and non-university level inGermany, Belgium, France, Italy, Denmark, Ireland, United Kingdom and Spain.2. Higher education level changes in time from two years to nine years. There ismaster and doctoral education level in nine this years.3. It?s known that license education continues during four or five years in EuropeanUnion countries according to laws. But it lengthens until seven or eight years. Sonew movement is trying to find solutions to shorten this period.4. Colleges, university colleges or higher education colleges are common in theexplicated European Union countries which are Germany, Belgium, Denmark,Ireland, United Kingdom, and Sweden.5. The curriculums of universities in Italy are modified buying the line of institutionsas student unions.6. University level tertiary education in Italy is provided not only in state universitiesbut also in non-state and autonomous universities. There are seventeen autonomousuniversities and these universities have to obey the state laws. There are also twointernational universities, too. Master and doctorate degrees are provided only inuniversity level education institutions and master degree is very important at jobmarket.7. Doctorate level education is provided in all universities in Italy. The goal is to gaincultural and scientific adequacy and to introduce new information for science.Because of the fact that it?s not clear when the researches will finish, there is nostandard time.8. There are seventeen major institutions in France. These are Practice ResearchAcademy, Social Sciences Research Academy, Global Physics Institution, ParisObservatory, East Languages Research Institution, Ninth Paris Dauphine and ParisPolitic Sciences Institution.9. There are thirteen universities in Netherlands. The education given in universities isone or two grades. Education is mostly provided for academic career and generallytheoretical courses exist.10. Professional higher education in Netherlands is provided in professional tertiaryinstitutions and it?s for seventeen and over seventeen years old students.11. Higher education level in Denmark is provided in professional tertiary academies,colleges and universities.12. Higher education sector in United Kingdom consists of university colleges andhigher education colleges in England. It also consists of universities and universitycolleges in Northern Ireland. New universities minds more than old universitiesabout practical information.13. There is a Greece International University in Greece for foreign students who wantto go to university in Greece and this university is supported by state legally.14. Tertiary education in Spain is thought as post secondary education and is dividedinto two sectors as university higher education and non ? university highereducation. Schools of Music and Art are public institutions. These institutions teachmusic and dance, and provide theatre and plastic art education.15. Universities in Austria are academic research and practical education based teachingfields.16. Higher education institutions in Finland consist of universities and professionalhigher education. Also universities consist of university higher education andpolytechnics.17. Higher education in Sweden is provided in universities and university colleges.Approximately 95 percent of higher education is given in 14 state universities and22 state colleges. University education is at the same level in university colleges anduniversities.18. Universities and equivalent higher education institutions not only prepares studiesabout teaching but also are responsible for educating high quality young scientists.19. University education in Netherlands consists of trying to gain scientific professionalinformation or science independently. The actual duty of universities is teachingresearch and application.20. The first aim of education in universities in Belgium is to support growth andtransfer of science. Education is in association with research.21. Short term non - university level higher education in Denmark consists of programsin commercial and technical fields. Except theory courses, these programs end withproject which are generally prepared in three month22. It?s more important to join information and communication technology in highereducation level in Ireland. Each institution has to know how it will evaluate theprocedure of teaching and research quality.23. According to 1997 Dearing Report in United Kingdom, not only reasoned andcultural aims but also continuance of learning society are necessary higher educationin the United Kingdom.24. The aims of universities in Austria are academic research and education, education,evaluation and growth of social sciences, so they can help personal development ofpeople and to contribute society and environment.