Üniversite öğrencilerinin yalnızlıklarının duygu düzenleme becerileri açısından incelenmesi
Investigation of loneliness of university students in terms of emotion regulation ability
  1. Tez No: 655480
  2. Yazar: SAKİNE İLKİM ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BARBAROS YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Araştırmanın genel amacı, Meslek Yüksek Okulu Öğrencilerinin Duygu Düzenleme Becerilerinin, öğrencilerin yalnızlığını yordayıp yordamadığını incelemektir. Bu amaca bağlı olarak, cinsiyet ve eğitim süresinin değişkenlerine göre öğrencilerin yalnızlık puan ortalamalarında anlamlı farklılaşma var mıdır? sorularına cevap aramıştır. Veriler, 318 öğrenciden (K:215; E: 105) toplanmıştır. Araştırmada UCLA Yalnızlık Ölçeği ve Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Öğrencilerin, Dışsal İşlevsel Duygu Düzenleme alt boyutu, Yalnızlık puanlarının % .06 sını yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate whether emotion regulation skills of vocational school students predict loneliness. According to this purpose, it seeks an aswer for the question of“is there any significant differentiation of students' lonelity point average in terms of their gender and between training periods?”. The datas were gathered from 318 students (F: 215, M: 105). In this research UCLA Loneliness Scale and Regulation of Emotions Questionnaire for Adolascents were used. External- dysfunctional internal consistency values of students predicts .06% of lonelity score.