Üniversite öğrencilerinin Ağrı'da turizm algısı ve turizme katılımı
University students' perception on tourism in Ağrı and their participation in tourism
  1. Tez No: 655481
  2. Yazar: SELÇUK DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı; üniversite öğrencilerinin Ağrı ilinde turizmi nasıl algıladıkları, turizmin gelişimine verdikleri destek düzeyi ile demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğini tespit etmektir. Bu çalışma 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde turizmle ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde Ağrı ili ve turizm özellikleri, üçüncü ve son bölümünde ise araştırmanın; problemi, amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları, yöntemi, bulguları ve sonuçları yer almaktadır. Nicel araştırma yöntemlerine dayanan bu çalışmanın evreni Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrenciler, örneklemi ise 542 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21 programında analiz edilmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri ile turizm etkilerine yönelik algıları arasındaki farklılığa bakmak için t-testi ve varyans analizi (One-WayANOVA) yapılmıştır. Turizmin gelişimine ilişkin katılımcıların verdiği destek ile turizmin pozitif etkilerine yönelik algısı arasındaki ilişkiye bakmak için“Korelasyon Analizi”ve son olarak turizmin pozitif yönlü etki düzeylerinin turizmin gelişimine verilen destek üzerindeki etkisine bakmak için“Çoklu Regresyon Analizi”yapılmıştır. Test sonuçlarına göre öğrencilerin turizm etkilerini algılamaları ile cinsiyet, yaş, doğum yeri, eğitim düzeyi, fakülte, ikamet süresi, turistlerle iletişim kurma ve gelir durumu arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Turizmin algılanan pozitif etkilerinin turizm gelişimine yönelik desteği arttırdığı saptanmıştır. Bu açıdan ekonomik pozitif etkilerin daha belirleyici olduğu ancak sosyo-kültürel ve çevresel pozitif etkilerin de turizme yönelik verilen desteği arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine university students' perception on tourism in Ağrı province, the level of support they give to the development of tourism and whether they differ according to their demographic characteristics. This study consists of 3 parts. In the first part, general information about tourism was given. In the second part, Ağrı province and its tourism features were presented and in the third and the last part; problem, purpose, importance, assumptions, limitations, method, findings and results of the research were indicated. The universe of this study, which is based on quantitative research methods, consists of students studying at Ağrı İbrahim Çeçen University. 542 students consists of the research sample. A questionnaire form was used as a data collection tool. The obtained data were analyzed in SPSS 21 program. T-test and variance analysis (One-Way ANOVA) were applied to analyze the difference between demographic characteristics of participants and their perceptions about tourism effects. Correlation Analysis“ was conducted to determine relationship between participants' support to development of tourism and their perception regarding the positive effects of tourism. Finally, ”Multiple Regression Analysis" was conducted to determine the effect of positive impact levels of tourism on support for the development of tourism. According to the test results, significant differences were found between students' perception of tourism effects and their gender, age, birthplace, faculty, residence time and their income status. It was determined that the perceived positive effects of tourism increase the support for tourism development. In this respect, it is concluded that economic positive effects are more determinant, but socio-cultural and environmental positive effects increase the support given to tourism.