Örgütsel bağlamda politik yeti ve performans ilişkisi: Bir model önerisi
The relationship between political skill and performance in organizational context: A model proposition
- Tez No: 655487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÇAPRAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu araştırmanın amacı; politik yeti ve performans arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Söz konusu ilişkiler kapsamında politik yetinin algılanan bireysel iş performansı, algılanan takım performansı ve algılanan örgütsel performans ilişkisinde algılan örgütsel destek, algılanan yönetici desteği ve algılanan çalışma arkadaşı desteğinin düzenleyici (moderatör) rolü incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde politik yeti kavramının tarihsel süreç içerisinde gelişimi ve farklı yaklaşımları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde algılanan destek türleri kapsamında; algılanan örgütsel destek, algılanan yönetici desteği ve algılanan çalışma arkadaşı desteği ele alınmıştır. Üçüncü bölümde algılanan performansın boyutları ele alınmıştır. Dördüncü bölümde çalışmanın uygulama ve beşinci bölümde bulgular kısmı yer almaktadır. Uygulama aşmasında küme örneklemesi kullanılarak, bir büyükşehir belediyesi ve iki ilçe belediyesinde çalışan beyaz yakalılara ve yöneticilere araştırma ölçekleri ve demografik değişkenleri içeren anket uygulanmış olup toplam 372 adet anket toplanmıştır. Söz konusu çalışma kapsamında SPSS 22.0 istatistiksel analiz programı ile ölçeklerin güvenilirliğini test etmek üzere; Cronbach's alpha katsayılarına bakılmıştır. Bununla birlikte ölçeklerin geçerliliğini sınamak için SPSS 22.0 programında açıklayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modeli ile AMOS 24 programında doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Çalışmanın hipotezlerini test etmek için hiyerarşik regresyon analizi ve basit eğim(simple slope) analizi yapılmıştır. Çalışmada cinsiyet, eğitim durumu, belediye ve hizmet süresi kontrol değişkeni olarak analize tabi tutulmuştur. Yapılan korelasyon analizi neticesinde cinsiyetin algılanan performans boyutlarıyla anlamlı ilişkisinin olmadığı ancak eğitim durumu ile algılanan bireysel performans arasında anlamlı fark olduğu görülmüştür. Kurumdaki hizmet süresi ise algılanan takım performansı ve bireysel performans ile ilişkili bulunmuştur. Bununla beraber politik yetinin algılanan bireysel performans, algılanan takım performansı ve algılanan örgütsel performans üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğu; algılanan yönetici desteği ve algılanan çalışma arkadaşı desteğinin politik yeti ile algılanan örgütsel performans arasındaki ilişkide düzenleyici(moderatör) rolleri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines the relationship between political skill and performance. I tried to reveal perceived organizational, supervisor, and co-worker support effects as moderators in the relationship of political skill and perceived individual, team, and organizational performance. In the first phase of the study, I emphasized the historical development of political skill concept, and uprising approaches born in this historical continuum. In the second phase, I discussed the concepts of perceived organizational, supervisor, and coworker support. In the third phase, I pointed out the dimensions of perceived performance. The fourth phase of the study focus on the field study of the test on proposed model, and the fifth phase refers to the evidences of the study. In the test of the proposed model, I used cluster sampling. I collected data from a survey comprising demographic variables, political skill inventory, perceived performance scales, and perceived support scales. As a result of this effort, I collected 372 questionnaires from white-collar employees. Cronbach's alpha coefficients are used to test the reliability of the scales. In order to verify the validity of the scales, I used SPSS 22.0 to test explanatory factor analysis, and AMOS 24 in structural equation model (SEM) and confirmatory factor analysis (CFA). Hierarchical regression and simple slope analysis are used to verify the hypotheses of the study. The control variables in the study are gender, educational level, type of the local government and length of service. As a result of the correlation analysis, findings show there is no significant relationship between gender and perceived performance dimensions. However, there appears to be a significant relationship with an individual's educational status and perceived performance. I found there is a relationship between length of service and perceived team and individual performance. In addition, political skill appears to have a positive and significant impact on perceived individual, team, and organizational performance. This study determines perceived supervisor support and perceived coworker support have a moderator role in the relationship between political skill and perceived organizational performance.