Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin basınç ülserlerini önlemeye yönelik bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level of family physician specialisation students'about preventing pressure ulcers
- Tez No: 655486
- Danışmanlar: UZMAN DR. ÖZGE TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı birinci basamak sağlık kuruluşlarında çalışacak olan aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin basınç ülserini önlemeye yönelik bilgi düzeylerini ölçmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı anket çalışmasıdır. S.B.Ü. İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi, S.B.Ü. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi'nde aile hekimliği uzmanlık eğitimi alan ve katılımcı olmaya onay veren 241 asistan çalışmamıza dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik veri formu ve basınç ülserini önlemede bilgi değerlendirme ölçeği uygulandı. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to measure the knowledge level of family physician specialisation students' who will work in primary health care institutions about the prevention of pressure ulcers. Materials and Methods: One center participated this sectional, descriptive survey study. 241 family physician specialisation student who had given approval to participite and have been studying at Izmir Bozyaka Education and Research Hospital, Izmir Tepecik Education and Research Hospital, Izmir Katip Celebi University and Dokuz Eylul University had participated to our study. Sociodemographic data form and information evaluation measurement questionnaire in preventing pressure ulcer were applied to the participants. Sociodemografic form was designed by researcher. Data obtained were analyzed statistically using SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Sciences) software.