Kırşehir ili Kaman ilçesinde beş şişle örülen yün çoraplar
Wool socks knitted with five bottles in Kırşehir province Kaman district
  1. Tez No: 655500
  2. Yazar: ZELİHA PİRİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HORİYE ÇIRAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Araştırmanın konusu, Kırşehir İli Kaman İlçesi'nde beş şişle örülen yün çoraplar olarak belirlenmiştir. Araştırmanın amacı; Yörede beş şişle örülen çorapların boyut, araç - gereç, kompozisyon, motif ve teknik özelliklerini incelemek, desenleri çizerek kaynak oluşturmaya çalışmaktır. Araştırmanın evrenini Kırşehir İli Kaman İlçesi'nde beş şişle örülen yün çoraplar oluşturmakta ve örneklemini yörede ulaşılabilen 30 örgü çorap oluşturulmaktadır. Bu araştırma betimsel bir araştırmadır. Beş şişle örülmüş olan 30 çorabın fotoğrafı çekilmiş, desenleri çizilmiş ve her bir ürün için bilgi formu hazırlanmıştır. Bilgi formlarında elde edilen verilere, bulgular ve yorumlar bölümünde yer verilmiştir. Örgü çorapların zemin renginde en çok krem renk, motiflerde ise çoğunlukla siyah, yeşil ve mavi renkler tercih edilmiştir. Ürünlerde en çok baklava motifi, balık motifi ve yılan motifine rastlanmıştır. İncelenen çoraplarda en çok yüz örgü tekniği uygulanmıştır. Çorapların çoğunluğunun ebatları 10cm.x32cm.-11cm.x25cm. aralığındadır ve motifler yerleştirilirken en çok yatay kompozisyon oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of the research has been designated as wool socks knitted with five knitting needles in Kırşehir Province Kaman District. Purpose of the research; To examine the size, equipment, composition, motif and technical specifications of socks knitted with five needles in the region, to try to create a source by drawing patterns. The universe of the research is composed of wool socks knitted with five knitting needles in Kaman District of Kırşehir Province and 30 knitted socks, the sample of which can be reached in the region. This research is a descriptive research. Photographs of 30 socks knitted with five skewers were taken, their patterns were drawn and an information sheet was prepared for each product. The data obtained in the information forms are included in the findings and comments section. Cream color is the most preferred color for knitted socks and black, green and blue colors are mostly preferred for the motifs. Products include mostly baklava motif, fish motif and snake motif. Face knitting technique was mostly used in the examined socks. The sizes of the majority of the socks are between 10 cm.x 32 cm.-11 cm.x 25 cm and the most horizontal composition was created when placing the motifs.