Güncel sanatta makro-mikro yaklaşımlar ve aidiyet olgusu
Macro-micro approaches in contemporary art and the phenomenon of belonging
- Tez No: 655501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNAZ KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Güncel sanat sınırlarını, kurallarını kendi içinde oluşturarak ve değiştirerek özgür dinamikleriyle var olurken içerisinde pek çok yaklaşımlar barındırmaktadır. Sanat kavramı ve sanatçılar güncel sanatla daha da özgürleşmişlerdir. Sanatçının bireysel özgürlüğü sanatçının aidiyet hissetmesinde önemli rol oynamaktadır. Sanatla aidiyetini güçlü oluşturan sanatçı makro mikro ölçekli pek çok yaklaşımla üretimlerde bulunarak kendisini ait hissettiği sanata fayda sağlamaktadır. Sanatçı hissettiği aidiyetsizliğini de üretimine dönüştürebilmektedir. Bu aidiyetsizlik duygusu sanatçının farklı aidiyet noktalarındaki eksiklikleridir. Bu eksiklikler bazen aileden kaynaklı, bazen, sosyolojik kaynaklı olduğu gibi bazen de psikolojik kaynaklı olabilmektedir. Güncel sanat içerisinde mikro ölçekli günlük hayat nesneleri sanat eserine dönüşerek oluşturdukları makro etkilerle sıkça karşımıza çıkmaktadırlar. Bu durum sanatsal sorgulama biçimlerinde de kendisini göstermektedir. Sanatçılar sorunsalları olan makro ölçekteki evrensel sıkıntıları sanatlarıyla eleştirirken mikro ölçekte var olan seyirciyle yine mikro ölçekte yalın bir dille buluşturarak makro ölçekli etkiler yaratmaktadırlar. Böylece güncel sanat toplum üzerinde makro bir etki bırakırken bütün mikroları (sanatçı, sanat eseri, izleyici) kendi içerisinde bir araya getirmektedir.“Güncel sanatta makro-mikro yaklaşımlar ve aidiyet olgusu”isimli bu tez çalışmasında güncel sanatın üretim biçimleri ve kavramsal yaklaşımlarındaki makro mikro ölçekli durumları ele alınarak aidiyet kavramı sorgulanmaktadır. Ait olma kavramı hayatın pek çok alanında kendisi göstermektedir. Bu alanlar incelenirken aidiyetle sanat ilişkisi incelenmektedir. Ait olma biçimlerine dair uygulamalar yapılarak kavramsal yaklaşımlarda bulunulmaktadır. Bireysel aidiyetler ile beraber evrensel aidiyetlerin de sorgulandığı uygulamalarda güncel sanatın içinde var olan pek çok disiplinin bir arada kullanılma biçimleri uygulamalarda kendini göstermektedir. Bu uygulamaların tamamında video art tekniği kullanılmıştır. Video artlar oluşturulurken fotoğraf, ses, resim gibi pek çok farklı teknik yaklaşımlar bir araya getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
While contemporary art exists with its new and less regular and free dynamics, it contains many approaches. The notion of art and artists have become even more liberated with contemporary art. The individual freedom of the artist plays an important role in the artist's sense of belonging. The artist, who creates a strong sense of belonging with art, makes use of many macro-micro-scale approaches and benefits the art she feels belonging to. In contemporary art, micro-scale daily life objects are frequently encountered with the macro effects they create by transforming them into works of art. This situation also manifests itself in questioning styles. While the artists criticize the problematic global problems on a macro scale with their art, they create macro-scale effects by bringing them together with the micro-scale audience with a simple language on a micro scale. Thus, while contemporary art leaves a macro effect on society, it brings together all micro (artist, artwork, audience) within itself. In this thesis named“Macro-micro approaches in contemporary art and the phenomenon of belonging”, the notion of belonging is questioned by addressing the macro micro-scale situations in the production styles and notional approaches of contemporary art. The notion of belonging manifests itself in many areas of life. In the thesis, while these areas are examined, the relationship between belonging and art is examined. Notional approaches are made by making applications regarding the forms of belonging.