Yerel halkın yayla turizm algısı: Giresun ili örneği
Local people perception of plateau tourism: Gi̇resun province example
  1. Tez No: 746629
  2. Yazar: YASEMİN KONAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MERT PASLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yaylalar, sahip oldukları kendilerine has temiz havası, doğal alanları, manzarası, flora ve fauna çeşitliliği ile doğa hayatını sevenlerin gözde mekanlarıdır. İnsanların değişen ihtiyaçları, bunun yanı sıra tatil anlayışlarındaki değişimle birlikte günümüzde doğal alanlara ilgiyi artırmış ve yayla turizmi yaygınlaşmaya başlamıştır. Giresun ili de yayla turizmi açısından, dağları, yüksek rakımlı obaları, doğal alanları ile yüksek potansiyele sahip turizm destinasyonudur. Bir bölgede turizm gelişiminin sağlanması için yerel halkın, turizm gelişimine karşı olumlu bir bakış açısı sağlaması gerekmektedir. Yerel halk turizm gelişiminde en önemli paydaşlardandır. Bu çalışmanın amacı; Giresun' da ikamet eden yerel halkın, yayla turizmine yönelik algılarını ölçmektir. Bu amaç doğrultusunda, yerel halkın yayla turizm gelişimine yönelik sosyo kültürel, ekonomik, çevresel ve yayla turizm gelişimine verilen destek düzeylerini incelemektir. Giresun ilinde ikamet eden 461 kişiden oluşan bir örnekleme anket yöntemi kullanılarak çalışmaya katılımları sağlanmıştır. Anketlerden 70 tanesi eksik veya yanlış doldurulması sebebiyle değerlendirmeye alınmamıştır. 391 adet veri analizlere dâhil edilmiştir. Verilere güvenilirlik, frekans analizi, yüzde, ortalama, standart sapma, normallik Testi yapılmıştır. Analizler sonucunda Giresun'da yaşayan yerel halkın yayla turizm gelişimine olumlu bir görüş bildirdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Plateaus, with their unique clean air, natural areas, sceneries, diversity of flora and fauna, are the favourite places of those who love nature life. The changing needs of people, as well as the change in holiday understanding, has increased the interest in natural areas, and plateau tourism began to spread. Giresun province is a tourism destination having high potential in terms of plateau tourism with its mountains, high-altitude lowlands, and natural areas. In order to ensure tourism development in a region, local people must provide a positive perspective towards tourism development. Local people are one of the most significant stakeholders in tourism development. The aim of this study is to measure the perceptions of the local people residing in Giresun towards plateau tourism. For this purpose, it is to examine the socio-cultural, economic, environmental and support levels of the local people for the development of highland tourism. By using a sampling questionnaire method consisting of 461 people residing in Giresun province, their participation in the study was ensured. 70 of the questionnaires were not evaluated due to incomplete or incorrect filling. 391 pieces of data were included in the analysis. Data were tested for reliability, frequency analysis, percentage, mean, standard deviation, and normality. As a result of the analysis, it has been determined that the local people living in Giresun have a positive opinion on the development of highland tourism.