Yavaş şehirlerde bölge halkının yere bağlılık ve turizm algısı: Ordu Perşembe uygulaması
Locals' perceptions of place attachment and tourism in slowcities: an application in Perşembe, Ordu
  1. Tez No: 788627
  2. Yazar: FİLİZ BEYAZ
  3. Danışmanlar: DR. PAŞA MUSTAFA ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma kapsamında yere bağlılık, turizm etkileri ve turizm gelişimine yönelik tutum değişkenleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Nicel araştırma metoduna dayalı olan bu çalışmada, veriler anket tekniği ile elde edilmiştir. Bu kapsamda, Nisan 2021- Ocak 2022 tarihleri arasında Ordu'nun Perşembe ilçesinde yaşayan yerel halktan 509 geçerli anket toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular yere bağlılık algısının bölgenin yerlisi olma durumuna göre değiştiğini ortaya koymaktadır. Buna göre, yere bağlılık duygusu o bölgede doğanlar arasında daha yüksek olarak tespit edilmiştir. Elde edilen bu bulgu yere bağlılık teorisinin genel kabulünü desteklemektedir. Çalışma kapsamında elde edilen bir diğer bulgu ise, turizmin ekonomik etkilerinin diğer etkilerine göre daha fazla algılandığını ortaya koymaktadır. Bununla beraber, turizmin çevresel etkilerinin ise en az algılanan etkiler olduğu sonucu da elde edilen bir diğer bulgudur. Bir diğer bulgu ise, yere bağlılık düzeyi yüksek olanların turizmin olumlu etkilerini, bağlılık düzeyi düşük olanların ise turizmin olumsuz etkilerini daha fazla algıladığını ortaya koymaktadır. Buna göre, yere bağlılık düzeyinin turizmin etkilerinin algılanmasına etkili olan önemli bir değişken olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Turizm gelişimine yönelik tutum incelendiğinde ise, turizmin olumlu etkilerinin yerel halkın turizme verdiği destek düzeyini daha fazla etkilediği tespit edilmiştir. Özellikle, turizmin olumlu ekonomik etkilerinin turizm gelişimine yönelik olumlu tutumu etkileyen en önemli değişken olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kurgulanan araştırma modelinin yere bağlılık düzeyi yüksek olanlar ile diğer grup için iki farklı şekilde oluştuğu tespit edilmiştir. Buna göre yerel halkın turizm algısı ve turizm gelişimine desteği, yere bağlılık düzeyinden etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relations among place attachment, tourism impacts and support for tourism were examined. Research datas were collected by using the survey technique of quantitative approaches. In this context, a total of 509 valid questionnaire were obtained from locals who live in Perşembe district of Ordu city, between the dates of April 2021-January 2022. The findings exhibit that place attchment level depends on the condition of being a native. According to that finding, natives have higher place attachment level. This finding supports what sense of place theory claims. Another finding reveals that, economic impacts of tourism have been perceived more than the others. Nevertheless, environmental impacts of tourism have been perceived less according to the result. Another finding reveals that those with a high level of place attachment perceive the positive effects of tourism, while those with a low level of place attachment perceive the negative effects of tourism more. Accordingly, it was concluded that the level of place attachment is an important variable that affects the perception of tourism impacts. When the attitude towards tourism development is examined, it has been determined that the positive impacts of tourism affect the level of support given by the local people to tourism more. It was determined that the designed research model was formed in two different ways for those with a high level of place attachment and the other group.