Duygusal zeka ve örgütsel desteğin iş yaşam kalitesi ve iş sonuçlarına etkisi: Eğitim sektörü çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of emotional intelligence and organizational support on quality of work life and business results: A research on education sector employees
  1. Tez No: 655555
  2. Yazar: BÜŞRA TONYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ERAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada duygusal zeka, örgütsel destek ve iş yaşam kalitesinin, çalışanların görev performansı ve örgütsel bağlılığına etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini milli eğitime bağlı devlet okullarında görev yapan eğitim personeli oluşturmaktadır. Bu amaçla hazırlanan anket formu yüz yüze anket doldurma yöntemiyle 300 çalışan üzerinde uygulanmıştır. Araştırmanın amacı, çalışanların duygusal zeka, örgütsel destek ve onlara sunulan iş yaşam kalitesinin, yine yaptıkları görevlerdeki performansları ile çalıştıkları örgütlere olan bağlılıkları üzerine etkisini belirlemektir. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiş, faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizleri ile test edilmiştir. Araştırma sonuçları incelendiğinde, duygusal zeka, örgütsel destek ve iş yaşam kalitesi ile görev performansı ve örgütsel bağlılık arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Ayrıca bu araştırma ile elde edilen sonuçlar, benzer konularda yapılacak araştırmalara ve alan yazına önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of emotional intelligence, organizational support and quality of work life on employee task performance and organizational commitment. The sample of the study consists of educational personnel working in public schools connected to national education. The survey form prepared for this purpose was carried out on 300 employees by face-to-face survey filling method. The aim of the study is to determine the effects of emotional intelligence, organizational support and the quality of work life offered to employees on their performance in their tasks and their commitment to the organisations they work with. The data obtained from the research were analyzed with SPSS program and tested with factor analysis, correlation analysis and regression analysis. When the results of the research were examined, it was found that there were a statistically significant relationships between emotional intelligence, organizational support and work quality of life, and task performance and organizational commitment. In addition, the results obtained by this research will contribute significantly to the research on similar topics and to the field writing.