Açık kalp ameliyatı sonrası faz I kapsamında uygulanan farklı fizyoterapi ve rehabilitasyon yöntemlerinin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of different physiotherapy and rehabilitation methods in phase I following open heart surgery
  1. Tez No: 655561
  2. Yazar: YASEMİN ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK YELDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmamızın amacı, açık kalp ameliyatı (AKA) sonrası faz I kapsamında uygulanan rutin kardiyak rehabilitasyon (RKR) programına kıyasla, RKR'na ek olarak sanal gerçeklik (SG) veya inspratuar kas eğitimi (İKE) uygulamasının etkilerinin karşılaştırılmasıydı. AKA geçiren 30 gönüllü hasta tabakalı randomizasyon yöntemiyle üç gruba ayrıldı. Birinci gruba RKR, ikinci gruba RKR'a ek 15 dakika SG distraksiyon terapisi ve üçüncü gruba RKR'a ek 15 dakika eşik yükleme metodu İKE yapıldı. Hastaların tedavisi fizyoterapist tarafından hastanede kaldıkları süre boyunca günde bir kez uygulandı. Operasyon öncesi ve taburculuk aşamasında hastaların demografik ve klinik özelliklerinin yanı sıra, ağrı düzeyi Görsel Analog Skala (GAS) ile, dispne düzeyi Borg Dispne Skalası ile; solunum fonksiyonları spirometrik ölçümler (FVC, FEV1, %FEV1, PEF, FEF25-75) ve ağız içi basınç ölçümleri (MİP, MEP) ile; fonksiyonel kapasitesi 6 dakika yürüme testi ile, anksiyete ve depresyon durumu Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD) ile, yaşam kalitesi MacNew Kalp Hastalığına Özgü Yaşam Kalitesi Anketi ile değerlendirildi. Tedavi sonunda RKR, SG ve İKE grupları arasında ağrı, dispne, solunum fonksiyonları, fonksiyonel kapasite, anksiyete ve depresyon, yaşam kalitesi açısından fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to compare the effects of virtual reality (VR) or inspiratory muscle training (IMT) in addition to routine cardiac rehabilitation (RCR) compared to the RCR program applied within the scope of phase 1 after open heart surgery (OHS).30 volunteer patients with OHS were divided into 3 groups by stratified randomization method. First group RCR, second group RCR additional 15 minutes VR distraction therapy and third group RCR additional 15 minutes threshold loading method IMT was applied. The treatment of the patients was applied by the physiotherapist once a day during their stay in the hospital. In addition to the demographic and clinical characteristics of the patients before the operation and at discharge, pain level was measured with Visual Analogue Scale (VAS), and dyspnea level with Borg Dyspnea Scale; respiratory functions were measured by spirometric measurements (FVC, FEV1,% FEV1, PEF, FEF25-75) and intraoral pressure measurements (MIP, MEP); Functional capacity was assessed with the 6-minute walking test, anxiety and depression status with the Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD), and quality of life with the MacNew Heart Disease-Specific Quality of Life Questionnaire. At the end of the treatment, there was no difference between the RCR, VR and IMT groups in terms of pain, dyspnea, respiratory functions, functional capacity, anxiety and depression, and quality of life (p> 0.05).