Microleakage and compressive strength of various pediatric crowns used for the restoration of primary molar teeth in vitro
Süt azı dişlerinde kullanılan farklı pediatrik kuronların mikrosızıntı ve basma dayanımlarının in vitro olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 655560
  2. Yazar: SEDA EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SUNGURTEKİN EKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çocuk diş hekimliğinde aşırı kuron harabiyeti bulunan süt azı dişlerinin tedavisinde prefabrike pediatrik kuronlar uzun süredir kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, çocuk diş hekimliğinde aşırı kuron harabiyetine sahip süt azı dişlerinde kullanılan prefabrike paslanmaz çelik kuron (3M ESPE, St. Paul, Minn., USA), prefabrike zirkonya kuron (Kids-e-Dental Llp, Mumbai, India) ve prefabrike cam fiber kuronun (Figaro Crown INC, Mineapolis, USA) mikrosızıntı ve basma dayanımının in vitro koşullarda karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Çalışmada 51 adet alt sol ikinci süt tipodont diş (AK-6 ZE 75, Frasaco GmbH, Tettnag, Germany) kullanılmıştır. 5000 termosiklus sonrası mikrosızıntı testinde boya penetrasyon yöntemi kullanılmıştır. Basma dayanımı testinde INSTRON 3345 (3345J7324, USA) cihazı kullanılmıştır. Bu çalışmada istatistiksel analizler verilerinin değerlendirilmesinde NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In pediatric dentistry, prefabricated pediatric crowns have been used for a long time. This study was aimed to evaluate the microleakage and compressive strength of prefabricated stainless-steel crowns (3M ESPE, St. Paul, Minn., USA), prefabricated zirconia crowns (Kids-e-Dental Llp, Mumbai, India), and prefabricated fiberglass crowns (Figaro Crown INC, Mineapolis, USA) used in primary molars with excessive loss of crown structure in vitro. Dye penetration method was used in the microleakage test and compressive strength test was conducted on the INSTRON 3345 device and the. In this study, statistical analysis was performed using the NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2009 Statistical Software (Utah, USA) package program for the evaluation of the data.