Açık kalp ameliyatı sonrası erken dönemde nörofizyolojik fasilitasyon tekniklerinin pulmoner fonksiyon, respiratuar kas gücü, fonksiyonel kapasite üzerine etkileri
The effect of neurophysiological facilitation techniques on pulmonary function, respiratory muscle strength and functional capacity in the early stages after open heart surgery
  1. Tez No: 685539
  2. Yazar: FEYZA MERAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN BURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çalışmamız açık kalp ameliyatı geçiren bireylerde nörofizyolojik fasilitasyon tekniklerinin fonksiyonel kapasite ve solunum fonksiyonları üzerine etkilerini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya açık kalp ameliyatı geçiren 32 hasta dahil edildi. 14 bireyden oluşan kontrol grubuna faz 1 kardiyak rehabilitasyon programı kapsamında normal eklem hareketleri, solunum ve mobilizasyon egzersizleri; 18 bireyden oluşan tedavi grubuna faz 1 kardiyak rehabilitasyon programına ek olarak nörofizyolojik fasilitasyon teknikleri uygulandı. Hastaların sosyodemografik bilgileri ve operasyonel özellikleri postoperatif ilk gün hasta tedaviye alınmadan önce kaydedildi. Postoperatif dört gün boyunca her tedavi seansının öncesi ve sonrasında vital bulgular not edildi; fonksiyonel kapasite zamanlı kalk yürü testi (ZKY) ve iki dakika yürüme testi (2DYT) ile, pulmoner fonksiyon PEF metre ile, respiratuar kas gücü ağız içi basınç ölçüm cihazı ile değerlendirildi. Ayrıca yorgunluk ve dispne algıları Modifiye Borg Skalası ile ölçüldü. Dört günlük tedavinin ilk günü tedavi öncesinde ve son günü tedavi sonrasında hastaların yorgunluk şiddetleri Yorgunluk Şiddeti Ölçeği (YŞÖ), anksiyete ve depresyon seviyeleri Hastane Anksiyete ve Depresyon Skalası (HADS), hareket korkuları TAMPA Kinezyofobi Ölçeği, yaşam kaliteleri Minnesota Kalp Yetmezliği Anketi kullanılarak değerlendirildi. Göğüs çevre ölçümleri yapıldı. Algılanan ağrı şiddeti Vizüel Analog Skalası (VAS) kullanılarak kaydedildi. Dört günlük tedavide ilk gün tedavi öncesi ve son gün tedavi sonrası değerler gruplar arası karşılaştırıldığında yaşam kalitelerinde, algılanan ağrı, anksiyete ve depresyon şiddetlerinde anlamlı bir değişim tespit edilmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate effects of neurophysiological facilitation on functional capacity and respiratory parameters of patients who underwent open heart surgery. The study was performed on 32 patients who underwent open heart surgery divided into two groups: 18 patients in the study group and 14 patients in the control group. Range of motion, breathing and mobilization exercises within the scope of phase 1 cardiac rehabilitation program were applied to the control group; in addition to the phase 1 cardiac rehabilitation program, neurophysiological facilitation techniques were applied to the study group. Sociodemographic features and disease-spesific findings were recorded in the first postoperative day before treatment. Vital signs of every patient were recorded before and after each treatment in the first four postoperative days. Functional capacity was evaluated using Timed Up and Go (TUG) test and 2-Minutes Walking test (2MWT). Pulmonary function was examined using a peak flow meter and respiratory muscle strength was measured using an intraoral pressure measurement device. In addition, fatigue and dyspnea perception was measured using Modified Borg Scale. Before the first day and after the last day of the four-day treatment, patients' fatigue severity, anxiety and depression level, fear of movement, and life quality were assessed using Fatigue Severity Scale (FSS), Hospital Anxiety Depression Scale (HADS), TAMPA Kinesiophobia Scale and the Minnesota Heart Failure Questionnaire, respectively. Chest circumference measurements were taken, and the perceived pain severity was recorded using Visual Analog Scale (VAS) before each treatment. Comparing findings at the beginning and the end of the four-day treatment period between two groups, there were no statistically significant differences in life quality, perceived pain severity, and anxiety and depression levels (p>0.05).