Kronik böbrek yetmezliği hastalarında, üst ekstremite fonksiyonel kapasitesi, fiziksel aktivite düzeyi ve fiziksel fonksiyonun değerlendirilmesi
Upper extremity functional capacity, physical activity level and physical function assessment in patients with chronic renal failure
- Tez No: 655567
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DAŞKAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı Kronik Böbrek Yetmezliği hastalarında üst ekstremite fonksiyonel kapasitesi, fiziksel aktivite düzeyi ve fiziksel fonksiyonları değerlendirmekti. Çalışmaya, 50 hemodiyaliz hastası ve 50 sağlıklı birey dahil edildi. Komorbidite değerlendirmesi Charlson Komorbidite İndeksi ile, ağrı şiddetinin değerlendirmesi Görsel Analog Skala ile, fiziksel aktivite düzeylerinin değerlendirmesi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu ile, fiziksel fonksiyonların değerlendirmesi Human Aktivite Profili ile, üst ekstremite kas kuvveti değerlendirmesi Power Track Commander El Dinamometresi ile, el kavrama kuvveti değerlendirmesi Jamar El Dinamometresi ile, parmak kavrama kuvveti değerlendirmesi Jamar Digital Pinchmetre ile, çevre ölçümü değerlendirmesi mezura ile, eklem hareket açıklığı değerlendirmesi Baseline Dijital Gonyometre ile ve üst ekstremite fonksiyonel düzeyin değerlendirmesi Omuz – Kol ve El Sorunları Anketi ile yapıldı. Değerlendirmeler bilateral olarak her iki üst ekstremitede yapıldı. Kontrol grubundaki olguların kavrama kuvveti değerleri, fistülü olan hemodiyaliz hastalarına göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu (p0.05). Sonuç olarak; hemodiyaliz tedavisi hastaların üst ekstremite fonksiyonlarını kavrama kuvveti ve eklem hareket açıklığı yönüyle olumsuz şekilde etkilemekte ve hastaların fiziksel aktivite ve fonksiyonlarını azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the upper extremity functional capacity, physical activity level and physical functions in patients with Chronic Renal Failure. Fifty hemodialysis patients and fifty healthy subjects were included into the study. Comorbidity assessment with the Charlson Comorbidity İndex, evaluation of pain severity with Visual Analogue Scale, assessment of physical activity levels with the International Physical Activity Questionnaire Short Form, evaluation of physical functions with Human Activity Profile, upper limb muscle strength assessment with Power Track Commander Hand Dynamometer, hand grip strength evaluation with Jamar Hand Dynamometer, finger grip strength evaluation with Jamar Digital Pinchmetre, circumference measurement evaluation with tape measure, joint range of motion evaluation with Baseline Digital Goniometer and evaluation of the upper extremity functional level with the Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) Questionnaire were performed.The evaluations were done bilaterally on both upper extremities. The grip strength values of the control group were significantly higher than the fistula hemodialysis patients (p0.05). As a result; hemodialysis treatment negatively affects upper extremity functions, grip strength and joint range of motion and reduces the physical activity and functions of hemodialysis patients.