A-V fistül oluşturulacak olgularda survey takibinde doppler ultrasonografi'nin yeri
The use of doppler ultrasound ın evaluatıon and follow up of A-V fıstula patıents
- Tez No: 297324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CERRAHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulundan 2010/ 3 sayılı izni ile ocak 2010 ? ekim 2010 tarihleri arasında kliniğimize A-V fistül oluşturulması için başvuran 103 hasta değerlendirdi. Hastaların çalışmadan çıkarılma kriterleri olarak daha önce santral katater uygulanmış olması, üst ekstremite tromboflebit öyküsü, üst ekstremite cerrahi öyküsü, son iki ay içinde herhangi bir nedenle hastanede yatmış olması kabul edildi. Geriye kalan hastalar içinden fizik muayene kriterlerini ve renkli doppler US kriterlerini yerine getirenler çalışma kapsamına alındı.Hasta grubunun randomizasyon zorluğunu ortadan kaldırmak amacıyla bütün hastalarda brescio-cimino yöntemi tercih edildi. Hemodiyaliz amaçlı ilk defa A-V fistül planlanan kronik böbrek yetmezlikli olgular sıralı randominizasyon ile kontrol grubu (20 hasta) ve Vaka grubu (20 hasta) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kontrol grubu'daki 20 olguda fizik muayene ile arteryel sistem değerlendirilmesi ve yine fizik muayene ile venöz sistem değerlendirilmesi yapıldı. Vaka grubu'daki 20 olguda cerrah kördü ve operasyon öncesi her iki üst ekstremitede arteryel ve venöz renkli doppler US ile değerlendirmesi yapıldıktan sonra ultrasonografik olarak önerilen ekstremitede ; Brescio-Cimino operasyonu uygulandı. Postoperatif 0.gün,10. günde, 3.ayda, 6.ayda ve 1.yılda oluşturulan A-V fistülün fonksiyone olup olmadığı, thrill bulunup bulunmadığı ve oluşturulan fistülden hemodiyalize alınıp alınmadığı kontrol edilerek değerlendirildi. Her iki grupta yapılan değerlendirmelerle sonuçlar istatistiki olarak değerlendirildi.Çalışma grubu A-V fistüllerde açık kalma oranı, kontrol grubuna göre, 0. Gün, 10. Gün, 1. Ay, 3.ay, 6. Ay ve 1.yıl takiplarinde istatistikî olarak anlamlı yüksek bulunmuştur. Tüm bulgular ortak olarak analiz edildiğinde ?Primer patensi?, çalışma grubunda istatistikî olarak anlamlı yüksek bulunmuştur.Sonuç olarak A-V fistül oluşturulması özellik gerektiren, deneyimli merkezlerde deneyimli ve dikkatli cerrahi ve medikal ekipler tarafından değerlendirilen hastalarda, uygun endikasyonlarla yapılması gereken girişimlerdir. Bu girişim önce doppler US ile damarların değerlendirilmesi ve bunun sonucuna göre en uygun damarlar arasına A-V fistül oluşturulması gereksiz ve başarısız A-V fstül operasyonu sayısını azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
103 patients who has applied for A-V fistula operation was assesed through march 2010 ? october 2010 by 2010/3 numbered permission of Celal Bayar University ethical committee. Exculusion criteria were; previuos application of hemodialysis catheter, history of upper extremitee thrombophlebitis, history of upper extremetee surgery and history of hospitalization during the last two months . Among the remaining patients, ones who meet the criteria of color Doppler US and physical examination are included in study.In order to eliminate randomization obligation of patient group, for all the patients brecio-cimino method was chosen. Patients with chronic renal failure and planned A-V fistula formation for the first time with the purpose of hemodialysis, were divided into two groups; Control group (20 patients) and Case group (20 patients) by sequential randomization. For 20 cases of control group, arterial and venous system evaluation was done by physical examination. For 20 cases of Case group that surgeon was blinded, Brecio-Cimino operation was applied in the extremities that the ultrasonographic evaluation recommended after arterial and venous color Doppler US was done for both of the upper extremities before the operation.Both groups were examined for A-V fistula function, thrill palpation and use in hemodialysis in 10th day, 3rd and 6th months and 1st year after the operation. All gathered information was statisticaly analysed.As a conclusion, A-V fistula formation operation is a special operation that can be managed in experienced centers in hands of experienced surgens for selected patients with high care. Doppler US evaluation and selection of most proper vessels prior to A-V fistula surgery, significantly decreases the number of unsuccesfull operations.