Yaşlılarda diyabet yükünün öz bakım üzerindeki etkisi
The Effect of Diabetes Burden on SELF-CARE in the ELDERLY
- Tez No: 769947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Yaşlılarda diyabet yükünün, öz bakım üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızın tipi gözlemsel, tanımlayıcı ve kesitseldir. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Diyabet Polikliniği'nde, 01.09.2022-01.12.2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Üç aylık sürede polikliniğe başvuran 65 yaş ve üzeri tip 2 diyabeti olan ortalama hasta sayısı 237 olarak hesaplanmış ve bu hasta sayısına ulaşılması hedeflenmiştir. Belirtilen sürede 248 hastaya ulaşılmıştır. Katılımcılara benzer literatür çalışmaları taranarak hazırlanan sosyodemografik veri formu, YDYÖ(Yaşlılarda Diyabetin Yükü Ölçeği), DÖBÖ(Diyabet Öz Bakım Ölçeği) yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Ölçümlerin normal dağılım varsayımının incelenmesinde Kolmogrow Smirnow testi ve histogram grafikleri kullanılmıştır. Veriler normal dağılım göstermediğinden ölçümsel veriler ortanca (minimum-maksimum) ile gösterilmiştir. Ölçümlerin gruplar arası karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testlerinden uygun olan kullanılmıştır. Ölçümlerin birbirleri ile olan korelasyonunun incelenmesinde Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık için p< 0.05 olarak kabul edilmiştir. Post hoc analizler için p değerinde Bonferonni düzeltmesi yapılmıştır. Tüm analizler SPSS 20 programı ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: YDYÖ' nün ortanca puanı 49 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to examine the effect of diabetes burden on self-care in the elderly. Material and Method: The type of our study is observational, descriptive and cross-sectional. It was carried out between 01.09.2022 and 01.12.2022 at the Health Sciences University Istanbul Bağcılar Health Application and Research Center Diabetes Polyclinic. The average number of patients aged 65 and over with type 2 diabetes who applied to the polyclinic in three months was calculated as 237 and it was aimed to reach this number of patients. 248 patients were reached in the specified time. The sociodemographic data form prepared by scanning similar literature studies, Elderly Diabetes Burden Scale( EDBS) and Diabetes Self-Care Scale( DSCS) were applied to the participants by face-to-face interview technique.Kolmogrow Smirnow test and histogram graphs were used to examine the assumption of normal distribution of the measurements. Since the data do not show a normal distribution, the measurement data are shown with the median (minimum-maximum). Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis tests were used for the comparison of measurements between groups. Spearman Correlation analysis was used to examine the correlation of the measurements with each other. For statistical significance, p< 0.05 was accepted. Bonferonni correction was made for the p value for post hoc analyses. All analyzes were performed with the SPSS 20 program. Results: The median score of EDBS was found to be 49. EDBS scores are in women, in patients who have never smoked or used alcohol, in those who report that their economic situation is very poor, in those who are illiterate, in those with diabetes duration of 21 years or more, in those with diabetes-related complications, in those with 4 or more additional diseases to diabetes, and only insulin as treatment.