Kronik konstipasyonda abdominal masajın etkinliği
The effectiveness of abdominal massage in chronic constipation
  1. Tez No: 655572
  2. Yazar: İREM GÜL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik konstipasyonu (KK) olan bireylerde abdominal masajın etkinliğini randomize plasebo-kontrollü dizaynda araştırmaktı. Çalışmamıza Roma IV tanı kriterlerine göre KK tanısı alan toplam 74 birey dâhil edildi. Bireyler randomize olarak müdahale grubu (abdominal masaj+öneri) veya kontrol grubuna (plasebo terapatik ultrason (US)+öneri) atandı. Abdominal masaj, 4 hafta boyunca haftada 3 gün uygulanırken plasebo terapatik US, 4 hafta boyunca, haftada 2 gün olacak şekilde uygulandı. Her iki gruptaki bireylere ilave olarak yaşam stili değişikliklerine yönelik öneriler verildi. Primer sonuç ölçümü olan konstipasyon (kabızlık) şiddeti Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği ile değerlendirildi. Sekonder sonuç ölçümleri olan, bağırsak fonksiyonel belirteçleri (defekasyon frekansı, defekasyon süresi ve gaita yoğunluğu) ve kabızlıkla ilişkili yaşam kalitesi sırasıyla 7 günlük bağırsak günlüğü ve Konstipasyon Yaşam Kalitesi Ölçeği ile değerlendirildi. Bireylerin ayrıca çalışma başlangıcına kıyasla 4. hafta sonunda kabızlık ve ilişkili diğer şikâyetlerine yönelik değişim algıları Hasta Global Değişim Algısı Skalası ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the efficacy of abdominal massage in patients with chronic constipation (CC) in a randomized placebo-controlled design. A total of 74 patients who were diagnosed with CC according to the Rome IV diagnostic criteria were included in our study. Patients were randomly divided into two groups; intervention group (abdominal massage + advices for lifestyle changes) and control group (placebo therapeutic ultrasound+advices for lifestyle changes). Abdominal massage was applied 3 days a week for 4 weeks, while placebo therapeutic ultrasound was applied for 4 weeks, 2 days a week. Severity of constipation which is primary outcome measure was evaluated using Constipation Severity Instrument. Secondary outcome measures, bowel functions (defecation frequency, defecation time and stool consistency) and quality of life associated with constipation were assessed using the 7-day bowel diary and the Patient Assessment of Constipation Quality of Life Questionnaire. At the end of the 4th week, subjective perception of improvement was recorded using the Global Rating of Change Scale.