Anaerobik gut funguslarının konjuge linoleik asit aktivitesinin incelenmesi ve Escherichia coli üzerindeki antimikrobiyal etkisi
Investigation of conjugated linoleic acid (cla) activities formed by anaerobi̇c gut fungi and its antimicrobial effect on Escherichia coli
- Tez No: 655577
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Konjüge linoleik asit (KLA), geviş getiren hayvanların et ve süt ürünlerinde bulunan ve antikanserojen, antiobezite, antimikrobiyal, bağışıklık sistemi güçlendirici gibi birçok fizyolojik etkileri bulunan bir yağ asitidir. KLA' nın biyosentezinin büyük bir kısmı rumende yaşayan bakteri, protozoa ve fungusların mikrobiyal faaliyetleri sonucu gerçekleşmektedir. Bu çalışmada anaerobik fungusların linoleik asitin biyohidrojenizasyonu esnasında linoleat izomeraz enziminin aktif bir şekilde KLA üretimi ve E.coli H:7 O:157 suşu üzerindeki antimikrobiyal etkisi araştırılmıştır. Ruminant hayvanların dışkı örneklerinden izole edilen fungus izolatlarının morfolojik yapısı ve moleküler yönden ITS dizi sonucu incelenmiş Neocallimastix spp. ve Orpinomyces spp. olarak tanımlanmıştır. Tanımlanan fungusların 20 µl linoleik asit varlığında 0-24-48-72.saatte ürettikleri KLA miktarları araştırılmıştır. En yüksek KLA üretimi Orpinomyces spp. (GMLF-13)'e ait bulunmuştur. Bu iki izolat tarafından üretilen KLA' nın E.coli H:7 O:157 suşunda antimikrobiyal etkisi araştırılmıştır. Sonuç olarak iki fungusun da E.coli üzerinde antimikrobiyal etkisinin olduğu ancak Neocallimastix spp. (GMLF-14)' nin antimikrobiyal etkisinin daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Conjugated linoleic acid is a fatty acid found in ruminant meat and dairy products, which has many physiological effects such as anticenserogen, antiobesty, antimicrobial and, strengthening the immune system. The majority of CLA biosynthesis occurs as a result of microbial activities of bacteria, protozoa, and fungi living in the rumen. In this study, the active production of linoleate isomerase enzyme and its antimicrobial effect on E.Coli H:7 O:157 during the biohydrogenation of linoleic acid by anaerobic fungi were investigated. Anaerobic gut fungi were isolated from the fecal samples of ruminant animals. These isolates were then defined as Neocallimastix spp. and Orpinomyces spp. according to morphological structure and ITS sequences. The amount of CLA produced by the identified fungi in the presence of 20 µl linoleic acid at 0-24-48 and 72. hours were investigated respectiely. The highest production was obtained from Orpinomyces spp. (GMLF-13). The antimicrobial effect of CLA produced by these two isolates was investigated on E.coli H:7 O:157 strain. As a result, both fungi have an antimicrobial effect, but Neocallimastix ssp. (GMLF-14) has been found to have a higher antimicrobial effect.