Dissolation and degradation behaviour of certain metals in gold cyanidation process
Altın siyanizasyon prosesinde bazı metallerin çözünme ve bozunma davranışları
- Tez No: 65558
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜNER İPEKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Altın ve gümüş cevherlerinin zenginleştirilmesinde yıllardan beri en yaygın yöntem olarak siyanür liçi kullamlmaktadır. Bu çalışmada Gümüşhane Mastra cevherinden siyanür liçi ile altın ve gümüşün kazanılması, cevher içerisindeki diğer (Cu, Pb, Zn, Fe) metallerinin davranışları ve siyanürlü çözeltiden siyanür arıtma prosesleri teorik ve deneysel olarak incelenmiştir. Yapılan deneyler sonunda optimal liç şartları tesbit edilmiş daha sonra liç çözeltisinin doğal bozunma koşulları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cyanide leaching is the mostly used method for processing gold and silver- bearing ores for many years. In this study, gold and silver extraction from Gümüşhane-Mastra ore, behaviour of other metals in the ore (Cu, Pb, Zn, Fe), and treatment processes of cyanide containing wastes are investigated theorically and experimentally. By having carried out the tests, optimum leaching conditions are determined, then, natural degradation conditions are investigated.