New buildings in historical environments
Tarihi çevrede yeni yapı
- Tez No: 65559
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ETİ AKYÜZ LEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
V ÖZET Bu çalışmada tarihi çevrede yeni yapı olgusunun tarihsel gelişimi araştırılmış, örnekler incelenmiştir. Tarihi çevrelerin korunarak geliştirmelerinin toplumumuza sağlayacağı yararlar anlatılarak birtakım yöntemler tanımlanmıştır. Birinci bölümde tarihi çevre koruma kavramı tanımlanmış, temel öğeleri araştırılarak bozulma nedenleri saptanmıştır. Tarihi çevrelerin durum ve ölçek açısından çeşitliliği ve koruma türleri belirtilmiştir. Tarihi kenti koruyarak değerlendirmenin günümüz mimarlığına katkıları tartışılmıştır. Tarihsel süreç içinde Dünya' da ve Türkiye'de bu çevrelerin gelişimi incelenmiştir. Dünya' da ilk tarihi çevre koruma çabalarının başladığı Mısır'dan başlayarak sırasıyla Mezopotamya, Ege Uygarlığı ve Roma' da bu konuda yapılan çalışmalar anlatılmıştır. Rönesans döneminde Avrupa' daki gelişmeler araştırılmış İtalya, Fransa ve İngiltere'de bu konuda gelişen koruma tutumu kısaca anlatılmıştır. Avrupa'da 19. yüzyıldan sonra konuyla ilgili yapılan konferanslar, tüzükler ve yasal düzenlemeler belirtilmiş ve kapsamları açıklanmıştır. Türkiye'de tarihi çevre koruma kavramı Osmanlı İmparatorluğu, 20. yüzyıl ve Cumhuriyet Dönemi olmak üzere üç bölümde incelenmiştir. Ülkemizde tek yapı korumadan çevre koruma düşüncesine geçiş anlatılmıştır. Günümüzde tarihi çevre koruma konusundaki eksikler, uygulamadaki aksaklıklar ve bu konuda gelişen tutum ele alınmıştır. Çevre korumadaki başardı örnekler anlatılmış ve olumlu yanlan belirtilmiştir. İkinci bölümde Dünya' da ve Türkiye'de tarihi çevre içinde yapılmış yeni yapı örnekleri incelenmiştir. Bu örnekler genellikle kamuoyunun ilgisini çekmiş ve tartışmalara sebep olmuş tarzlarının en önemlileri arasından seçilmiştir. Daha sade tarihi çevreye tevazu içindeVI katılmış örneklere de yer verilmiştir. Bunun yanısıra tarihi çevreye ilişkin bir anlam taşımayan, onu değerlendirmeyen, tarihi yapı cephelerini gölgeleyerek etkinliğini azaltan örnekler de incelenmiştir. Bu yapılar tarihi çevre içinde ve tarihi yapı yanında / tarihi yapıya ek olmak üzere iki bölümde ele alınmıştır. Bu örneklerde birbirinden farklı tutumlarla karşılaşılmıştır. Üçüncü bölümde, ikinci bölümde araştırılarak ele alman örnekler değerlendirilmiş, birbirlerine göre tasarım yaklaşımları kıyaslanmıştır. Çok kesin olmamakla birlikte yapılar tarzlarına göre gruplandırılmış, aynı grup içindeki yapıların farklı yönleri tartışılmıştır. Mimarlık tarihinde yer etmiş tarihi çevrede yeni yapı yaklaşımları kısaca anlatılmıştır. Tarihi çevrelerde yapılacak yeni yapılar için birtakım ölçütler hazırlanmış, dokunun niteliğine göre yapılması ve yapılmaması gereken yaklaşımlar belirlenmiştir. Eski ve yeninin farklılık göstererek uyum içinde birarada yaşaması ve yeni yapılarda tarihi yapıların çağdaş bir dille ifadelendirilmesi için öncelikle yapılması gereken çalışmalar anlatılmıştır. Tarihi çevrede yeni yapı konusunda yerel yönetimlerin, koruma kurullarının ve mimarlar odasının yapması gereken çalışmalar tanımlanmıştır. Türkiye'de korunmakta olan tarihi yerleşim merkezi örnekleri koruma amaçlı imar planlan ve yapılaşma koşullan açısından irdelenmiştir. Tarihi çevrede nitelikli yeni yapılar yapabilmek için kamuoyunda eski ve yeni boyudan birlikte içeren kent imgesi oluşturulmasının önemi vurgulanmıştır. Kültürel örgütlenme, bilinçlenme ve imge yaratma konusunda yapılabilecek çalışmalar tanımlanarak tez sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study the historical development of the fact of the new buildings in the historical environment has been searched, and the samples have been evaluated. The benefits of the development of the historical environment by conserving to the society have been explained, and some methods have been defined. In Chapter I the concept of historical environment conservation has been defined, and the reasons of deformation have been determined by searching the basic elements. The variety of the historical environment as of condition and scale and types of conservation have been stated. The contribution of the evaluation of the historical urban by conservation to current architecture has been discussed. The development of these environments have been studied in the historical proces botyhon the world and in Turkey. Starting from Egypt, the places of the first efforts on the conservation of the historical environment on the world, the studies done on this subject in Mesopotamia, Aegean Civilization and Rome have been explained. The developments in Europe during Renaissance have been searched, and the conservation acts developed in Italy, France and England have been provided. The conferences, regulations and legal arrangements in Europe after the 19th century on the subject have been determined, and their contents have been explained. The concept of the historical environement conservation in Turkey has been evaluated in three sections as The Ottoman Empire, the 20th century and The Republic Period. The transfer from the single building conservation to environmental conservation has been explained. The missing points on the conservation of the historical environment, The problems in the application and developed acts have been explained. The succesful samplesIV of environmental conservation have been explained and the positive sides have been defined. The new building samples constructed in the historical environments both on the World and in Turkey have been evaluated in Chapter II. These samples have been selected among the ones got the highest public attention and caused discussions. More simple samples included historical environment with modesty have been also mentioned. Besides these samples without a meaning related to the historical environment, not increasing its value but decreasing the effects of the facades of the historical buildings by shading them also been included. These samples have been handled in two sections as in the historical environment and adjacent to the historical building / annex. The samples mentioned in Chapter II have been evaluated, and their design approaches have been compared in Chapter III. Buildings have been grouped according to their styles, but not strictly, and the different sides of the buildings in the same groups have been discussed. The new building approaches in the historical environment places in the history of architecture have been mentioned briefly. Some criteria for the new buildings to be constructed in the historical environment have been prepared, the required and unwanted approaches according to the type of pattern have been determined. The required studies for the living of the old and new together harmony and expressing the historical buildings on the new buildings by a contemporary language have been told. The required studies of the local managements, conservation committes and chambers of architects on the subject of the new buildings in the historical environments have been defined. The conserved historical settlement centers in Turkey have been evaluated from the conservation reconstruction plans and construction conditions aspects. The importance of the formation of the urban image containing both the new and old dimensions together in public for constructing qualified new buildings in the historical environment has been emphasized. By the suggested studies on the cultural organization, consiciousness and image creation the thesis has been concluded.