Enerji güvenliği Sorunu: Türkiye'de enerji tüketiminin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi (1990-2018)
Energy security problem: The effect on economic growth of energy consumption in Turkey (1990-2018)
- Tez No: 655587
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Enerji, dünyada kıt bir kaynak olduğu için rasyonel kullanılması gereken bir kaynaktır. Ülkelerin kalkınma, refah ve gelişmelerini sağlamada birincil derecede önemli olan enerji, son dönemde uluslararası sistemde de en stratejik araçlardan biri haline gelmiştir. Ekonomik büyüme ve enerji tüketimi arasındaki bağı anlamak, enerji politikalarının anahtarıdır denilebilir. Enerji tüketimi ve ekonomik büyümenin ilişkili olduğu kabul edilmektedir, ancak bu ilişkinin yönü her zaman açık değildir. Bu çalışmada hem teorik çerçevede ve grafiksel karşılaştırmalı analiz yöntemiyle hem de ekonometrik olarak eşbütünleşme analiziyle Türkiye'de enerji tüketimi ile büyüme arasında bir ilişkinin olup olmadığı incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since energy is a scarce resource in the world, it is a resource that should be used rationally. Energy, which is of primary importance in ensuring the development, prosperity and development of countries, has recently become one of the most strategic tools in the international system. Understanding the link between economic growth and energy consumption is key to energy policies. Energy consumption and economic growth are considered to be related, but the direction of this relationship is not always clear. This study aimed to investigate whether both a theoretical framework and comparative analysis graphically a possible relationship between the growth of the energy consumption in Turkey cointegration econometric analysis.