Prematüre bebeklerde general movements, duyusal işlemleme ve nörogelişimsel parametreler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between general movements, sensory processing and neurodevelopmental parameters in premature infants
- Tez No: 655602
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı; (i) ayrıntılı General Movements (GMs) değerlendirmesi ile erken dönem duyu gelişiminin ilişkisi olup olmadığını araştırmak, (ii) gestasyonel haftalarına göre ayrılan prematüre bebeklerin GMs değerlendirmesi ve duyusal işlemleme sonuçlarını karşılaştırmak ve (iii) 24 – 36 ay duyusal işlemleme ile nörogelişimsel değerlendirme sonuçlarının 3 – 5 ay arasında yapılan GMs ile duyusal işlemleme değerlendirmeleri ile ilişkisini incelemektir. Çalışmaya dahil edilen 66 prematüre bebek gestasyonel haftalarına göre aşırı prematüre bebek (≤28 hafta), erken prematüre bebek (29 hafta ve ≤32 hafta) ve orta–geç prematüre bebek (33 hafta ve 0,05). Bebeklerin 2 yaşlarındaki duyusal işlemleme değerlendirmesine göre kuadrantların hassaslık alanında gruplar arasında fark bulundu (p=0,022). Buna göre 32 hafta ve altı doğum haftasına sahip prematüre bebekler orta-geç prematüre bebeklere göre daha fazla duyusal işlemleme bozukluk oranına sahip oldukları görüldü. Bununla birlikte yine 2 yaş değerlendirmelerinde duyusal işlemlemenin dokunma parametresinde gruplar arasında fark bulundu (p=0,033) ve yine gestasyonel haftanın azalması ile duyusal işlemleme bozukluklarının oranının arttığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to (i) investigate whether there is a relationship between detailed General Movements (GMs) assessment and early sensory processing, (ii) compare the GMs assessment and sensory processing results of premature infants separated by gestational weeks, and (iii) examine the relationship between sensory processing at 24 – 36 months and neurodevelopmental results, and the GMs assessment and sensory processing at 3 – 5 months. Sixty-six premature infants included in the study were divided into three groups according to their gestational weeks as extremely preterm (≤28 weeks), very preterm (between 29 weeks to ≤32 weeks), and moderate-late preterm (between 33 weeks to 0.05). According to the infants' sensory processing assessment results at the age of 2, there was a difference between the groups in the sensitivity strategy of the quadrants (p=0.022). It was observed that premature infants with a gestational age of 32 weeks and below had a higher rate of sensory processing disorder than moderate-late premature infants. Furthermore, there was a difference between the groups in tactile sensory processing in the 2-year-old (p=0.033), and it was determined that the decrease in the gestational week increased the rate of sensory processing disorder.