Bağımsız denetimin kalitesi açısından denetimin katma değeri: Yatırım kuruluşları üzerine bir araştırma
The value added of the audit in terms of the quality of the independent audit: A research on investment institutions
- Tez No: 655606
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TANÇ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 361
Özet
Bu çalışmanın amacı, yatırım kuruluşlarının bağımsız denetim faaliyetlerinde kalitenin artırılmasıyla sağlanan katma değer algılarını belirlemektir. Araştırmanın örneklemi 2018 yılında faaliyette olan yatırım kuruluşlarındaki yetkili denetim personeli oluşturmaktadır (n=66). Bağımsız denetim kalitesinin artırılması ve sağlanan katma değerin belirlenmesi amacıyla veriler yapısal eşitlik modellemeleri yapılarak analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu araştırma sonucunda şu bulgulara ulaşılmıştır; bağımsız denetim kuruluşlarının faaliyet etkinliğinin artması ile işletmelerde ekonomik büyümeye pozitif ve anlamlı yönde etki etmektedir. Ayrıca bağımsız denetim kuruluşlarının faaliyet etkinliğinin artması ile bağımsız denetim faaliyetlerinin güvenilirliği arasında negatif ve anlamlı bir ilişki söz konusudur. Bağımsız denetim faaliyetleri kurumsal yönetimi teşvik etmekte ve kuruluşların marka değerine pozitif ve anlamlı yönde katkı sağladığı tespit edilmiştir. İşletmelerin iç kontrol sistemlerinde etkinliğin artırılması, bağımsız denetim faaliyetlerinde şeffaflığın artması yönünde pozitif ve anlamlı bir etki söz konusudur. Ayrıca araştırma sonucunda bağımsız denetim kuruluşları ve işletme yöneticilerine bağımsız denetimin kalite ve katma değer algılarına yönelik tavsiyelerde bulunulmuş, gelecekte benzer konularda yapılacak araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the value added perceptions that are provided by increasing quality in the independent auditing activities of investment institutions. The sample of the research constitutes of authorized audit personel in the investment institutions operating in 2018 (n:66). In order to increase the quality of the independent audit and determine the added value provided, the data was analyzed by making structural equality models. As a result of this research, the following findings have been achieved; With the increased in the activity effectiveness of independent auding firms, it has a positive and significant effect on economic growth in enterprises. In addition, there is a negative and significant relationship between independent auding firms effectiveness and the reliability of independent auding activities. Independent auding activities encourage corporate governance and it has been determined contribute positively and significantly to brand value of companies. There is a positive and significant effect on increasing the effectiveness in internal control systems of enterprises and increasing transparency in independent auditing activities. In addition, as a result of the research, suggestions have made to the independent auditing agencies and business executives recommendations for the quality and value added perceptions of the independent auditing and suggestions were made for in the future researches on similar issues.