Limanlarda konteyner sahalarının planlanması ve üstyapılarının projelendirilmesi
Planning of container areas in ports and design of their pavements
- Tez No: 65562
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ULUÇAYIRLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
ÖZET Konteyner taşımacılığında dünya standartlarına erişme çabası içinde olan ülkemizde, bu konuyla ilgili olarak yoğun girişimler gözlenmektedir. İnşaat mühendisliğinin diğer alanlarında olduğu gibi, deniz bilimleri ve teknolojilerinin tasarım çalışmalarında da, matematiksel modellerin kullanılması giderek yaygınlaşmaktadır. Modellemenin amacı, öncelikle sistem özelliklerinin belirlenmesidir. Bu işleme“tanılama”adı verilmektedir. Sistemin davranışı ve iç yapısı konusunda tanılama sonucu elde edilen bilgilerin, mühendislik tasarım ve uygulamalarına olan katkısı yadsınamayacak ölçüdedir. Çalışmada, limanların konteyner terminallerinin alan büyüklüğünü saptamada kullanılabilecek ve bölgesel işletme sistemini gözönüne alan bir yaklaşım modeli önerilmekte ve konteyner terminallerinin üstyapı tasarımı, Türkiye koşullan için irdelenmektedir. Önerilen yaklaşım modeli,“hazne kuramı”ndan esinlenmiştir. Hazne yararlı hacmi ile net konteyner istif alanı arasında bir analoji kurulmuştur. Bu amaçla, biriktirmeli su yapılarının yararlı hacmini belirlemeye yönelik olarak geliştirilen çok sayıdaki yaklaşım biçiminden biri olan“Sırasal-Doruk Algoritması”(sequent-peak algorithm) seçilmiştir. Önerilen model ile, Haydarpaşa, İzmir ve Mersin Limanlan 'm işletme koşullarının bir göstergesi olan günlük trafik verileri (konteyner sayılan) girdi ve çıktı yük serileri olarak ele alınmış ve stokastik açıdan, mevcut verilerin çözümlemesi yapılmış, olasılık dağılımları belirlenmiştir. Kurulan modellere dayanılarak ve bölgesel koşullar gözetilerek, öngörülecek başlangıç koşullan altında, istenilen sayıda yapay veri türetilebilir; bu yapay veriler kullanılarak ve“Sırasal-Doruk Algoritması”yardımıyla bulunacak net konteyner istif alanları,“En Uygun Konteyner Depolama Alanı - Maliyet ilişkisi saptanarak eniyilenebilir. Özel olarak, Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında, gelecekte önemli görevler üstlenecek Mersin Limanı 'nın 1994-1995 ve 1996 yıllarına ilişkin ortalama günlük verilerinin özellikleri stokastik yöntemlerle saptanmış, 365 gün uzunluğunda ve 30 değişik set yapay veriler (girdi ve çıktı trafiği için) türetilmiş, bu yapay veri serileri yardımı ve Sırasal-Doruk Algoritması kullanılarak, farklı büyüklüklerdeki hazne hacimleri belirlenmiş ve bunların olasılık dağılımları saptanmıştır. Hazne hacmi ile konteyner alanı arasında öngörülen analoji yardımıyla, Mersin Konteyner Terminali 'nin geleceğe yönelik alan gereksinmeleri global olarak saptanmıştır. Haydarpaşa, İzmir ve Mersin Limanlan 'nın yıllık toplam trafik yükü artışlarının ikinci dereceden bir polinomla ifade edilebileceği saptanmıştır. Haydarpaşa ve Mersin yıllık toplam trafiğinin, doğrusal eğilim ayrıldıktan sonra bağımsız olduğu, buna karşılık İzmir Limanı 'nın AR(1) modeliyle simgelenebileceği görülmüştür. 1994-1995-1996 yıllarının ortalaması alınarak elde edilmiş TEU (20 lik konteyner birimi = twenty equivalent unit) cinsinden günlük giren ve çıkan konteyner sayılarının olasılık dağılımları, Chi-Kare Ölçütü 'ne göre, Haydarpaşa ve İzmir 'de Normal Dağılım 'a uyarlarken; Mersin 'de, girenler için Weibull, çıkanlar için Lojistik Dağılım 'in uygun olduğu ortaya konulmuştur. Günlük giren ve çıkan trafik değerlerinin doğrusal eğilim, ”7 gün" lük bir dönemlilik (seasonality) gösterdikleri ve ARIMA( 1,0,1) modeliyle % 95 güven düzeyinde yeterince simgelenebilecekleri saptanmıştır. Özele inen çalışma kapsamında ise; yalnızca Mersin Limanı 'na özgü olarak, 30 set 365 öğeli yapay veriler (girdi ve çıktı olarak) türetilmiş; bu yapay verilerden yararlanılarak ve Sırasal-Doruk Algoritması 'nın yardımıyla net konteyner istif alanları hesaplanmıştır. Bu istif alanlarının olasılık dağılımının Erlang (8, 500) Dağılım 'na uyduğu saptanmıştır.Geleceğe yönelik yıllık trafik kestirimlerinden ve sabit değişim katsayısı (işletme koşullarının değişmemesi hali) öngörülerek elde edilen standart sapma yardımıyla, anılan limanın gelecekteki tek sıralı net konteyner istif alanı gereksinmeleri belirlenmiştir. Bu gereksinmelerin eniyi çözümünün ekonomik çözümlemesi veri eksikliği nedeniyle kapsam dışı bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
X ABSTRACT Türkiye who's target is to catch up the World 's Standards by container transport shows great developments in recent years. The utilization of mathematical models in planning and designing of marine structures holds forth on gradually, as in other branches of civil engineering. The first aim of modeling is to determine the system characteristics. This stage is called“diagnosis”. The information obtained from diagnosis studies related to system-behavior and its internal structure submits new horizons to the planning, designing and application studies. With this study, an approach model for the determining of net container storage area is proposed by considering the local operation habits, and the pavement design of the container terminals is criticized for Türkiye ' s conditions. The proposed model is inspired from“reservoir theory”. An analogy is established between the useful reservoir volume and net container storage area. For this purpose, the“Sequent-Peak Algorithm”is selected which is one of the various approach models for determining of the useful (or active) reservoir volume of the water structures. With the proposed model, daily in and out-traffic volumes in TEU (=twenty equivalent unit) are considered for the three greatest harbors of Türkiye, namely Haydarpaşa, Izmir and Mersin. The analysis of the available data is performed stochastically, their mathematical models are built up and probability distribution functions of those are investigated. Based on the built-up models and considering the local conditions, various sets of synthetic data may be driven, and by using of these data and with the help of sequent-peak algorithm, the different net container storage areas may be found. These areas may be optimized using the minimum point of theXI superimposed curve obtained from“costs for berth occupancy time of ships”and“port amortization costs”curves. The above cited study is performed for Mersin Port that is going to undertake important services in future because of“Southeastern Anatolian Project”. The available averaged daily in and out container numbers of the years 1994-1995-1996 of Mersin Port are evaluated with the stochastic methods, their mathematical models established, driven 30 sets of synthetic data in length of 365 days, and using these data and sequent-peak algorithm, various size of net container areas (=reservoir volumes) and their probability distribution function are found. Using the characteristics of annual data, like mean, standard deviation and coefficient of variation, the net container storage areas for different years in future have been predicted. The annual growth rate of Haydarpaşa, Izmir and Mersin Ports may be identified by a quadratic equation. As a side-study, the modeling of annual data showed that the residuals after refining from linear trend component may be characterized randomly in Haydarpaşa and Mersin Ports, while Izmir Port may be modeled using AR(1) process. The virtual input and output series in length of 365 days and in TEU obtained from arithmetical averaging of the 1994-1995-1996 fit to normal distribution in Haydarpaşa and İzmir when Chi-Square criteria is selected, while in Mersin the input data fits to Weibull and output to Logistic distribution function. For the above cited three ports, the daily input and output traffic volumes are symbolized as a combination of a linear trend model,“7 days”seasonality and ARIMA( 1,0,1) process with a confidence level of 95%. As a special study, the Mersin Port is investigated deeply. The synthetic series (30 sets of 365 days) are driven, the net container storage areas are found using the cited algorithm, and their probability distribution function has been fixed as Erlang(8, 500). Utilizing the annual growth-rate equation, assuming constant coefficient of variation and with the help of a reverse transformation, the requirements of net one-row container areas for a certain future years of Mersin Port have been computerized. Thexn economical analysis for the optimum solution has not included to the scope of work because of unavailable appropriate data.