MİR-105-5P'nin apoptoz ve kök hücre ilişkili genlere etkisinin A549, MCF7 ve hela hücre hatlarında karşılaştırılması.
Comparison of the effect of MİR-105-5P on apoptosis and stem cell-related genes on A549, MCF7 and hela cell lines.
  1. Tez No: 798076
  2. Yazar: AYLİN ÖRS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN SAYGIDEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
MikroRNA'lar (miRNA), 20-30 nükleotid uzunluğunda protein kodlamayan endojen küçük RNA'ların sınıfını oluşturan RNA molekülleridir. Birçok kanserde onkogen veya tümör baskılayıcı gen olarak görev aldığı birçok araştırma ile kanıtlanmıştır. Bu miRNA'lar aynı zamanda hücre düzenlenmesi, gelişim, apoptosis ve metastaz gibi birçok biyolojik sürece katkıda bulunmaktadırlar. Bunun gibi birçok özellik daha miRNA'ların çalışılmasını ilginç hale getirmektedir. Daha önce birçok miRNA üzerinde çalışmalar yapılmış fakat miR-105 ailesinin üyelerinden olan miR-105-5p miRNA'sı ile ilgili çok fazla çalışma mevcut değildir. Bu araştırmanın amacı; miR-105-5p miRNA'sının akciğer (A549), meme (MCF7) ve rahim ağzı (HeLa) kanserleri üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, transfeksiyon yöntemi kullanılarak miR-105-5p'nin knokdown ve over ekspresyon koşulları sağlanmıştır. Bu koşullar altındaki hücreler; proliferasyon deneyi kurularak artış hızları, koloniformasyon deneyi ile de koloni oluşturma özellikleri açısından gözlemlenmiştir. Ayrıca RT-PCR yapılarak miR-105-5p'nin bu kanserlerdeki apoptoz ve kök hücre ilişkili genlerine etkileri de incelenmiş ve bu genleri onkogen veya tümör baskılayıcı yönden etkilediği görülmüştür. Ayrıca ekspresyonu arttırılan miR-105-5p'nin her üç hücre hattında da hücrelerin artış hızını ve koloni oluşturma özelliklerini de bastırmıştır. Bu sonuçlardan hareketle miR-105-5p'nin hedefe yönelik tedavi olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
MicroRNAs have got 20-30 nücleotid and they are RNA molecules that make up the class of non-protein-coding endogenous small RNAs. They have been proven by a lot of research they took charge as an oncogenic or tumor suppressor for a lot of cancer. These miRNAs also contribute to many biological processes such as cell regulation, development, apoptosis, and metastasis. Many such properties make the study on microRNAs interesting. Many miRNAs have been researched before, but there is not much research on miR-105-5p, which is a member of the miR-105 family. The purpose of this research; To examine the effect of miR-105-5p on lung (A549), breast (MCF7), and cervical (HeLa) cancers. For this purpose, the knockdown and over-expression conditions of miR-105-5p were provided by using the transfection method. Cells under these conditions; The growth rates were observed by establishing the proliferation experiment and the colony-formation characteristics were observed with the colony-formation experiment. In addition, the effects of miR-105-5p on apoptosis and stem cell-related genes in these cancers were also examined by RT-PCR and it was observed that these genes were affected as an oncogene or tumor suppressors. In addition, the increased expression of miR-105-5p suppressed the growth rate and colony formation properties of cells in all three cell lines. Based on these results, it is thought that miR-105-5p can be used as a targeted therapy.