HeLa hücre hattına uygulanan doksorubisin ve piperlongumin'in MMP9, PTEN ve NOTCH1 ifadelerine etkisinin araştırılması
The investigation of the effects of doxrubicine and piperlongumine, which are applied to HeLa cell line, on MMP9, PTEN and NOTCH1 expression
- Tez No: 686131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YAŞAR ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kanser, bulunduğumuz çağın en önemli sağlık sorunlarından biridir. Görülme sıklığı ve ölüm oranının yüksek olması nedeniyle de bir halk sağlığı sorunudur. Değişen yaşam ve beslenme şartları, yüksek radyasyon ve en büyük payı olan genetik yatkınlık kanser vakalarının nedenlerinden bazılarıdır. Kemoterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Tümörün ilaçla tedavi edilmesi anlamına gelir ve kemoterapi; sınırsız bölünme yeteneği olan kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını önleyerek onları hasara uğratır. Adriamisin ticari adı altında satılan Doksorubisin bir kemoterapötiktir. Bir antrasiklin türevi antibiyotik olan doksorubisin; etkisini diğer tüm antrasiklinler gibi DNA içine enterkalasyon yaparak gösterir. Doksorubisin'in tam etki mekanizması hâlâ tamamen anlaşılmamış olmakla beraber DNA ile enterkalasyonun replikasyonu durdurduğu bilinmektedir. DNA replikasyonu sırasında DNA çift sarmalının açılmasını sağlayan topoizomeraz II DNA kompleksini stabilize ederek replikasyonu inhibe eder. Doksorubisin hematolojik kanserler, çeşitli karsinoma tipleri ve yumuşak doku sarkomaları gibi çeşitli kanserlerin tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Piperlongumin, Piperlongum Linn bitki türlerinde bulunan ve kanserli hücre hatlarında ve hayvan modellerinde anti tümorojenik aktivite gösteren alkaloid yapıda doğal bir üründür. Yapılan birçok çalışma piperlonguminin kemopreventif bir ajan olabileceğini ileri sürmektedir. Anti-kanser etkisini GSTP1 ve/veya GSTO1 genlerini susturarak gerçekleştirdiğini ileri süren çalışmalar yanı sıra kanser hücre migrasyonu, dolayısı ile metastazı engellediğini öne süren çalışmalarda bulunmaktadır. Tamamlanan bu Yüksek Lisans Tez çalışması kapsamında doksorubisin ve piperlonguminin serviks kanser hücre hattı olan HeLa hücreleri üzerine etkileri MMP9, PTEN ve NOTCH1 gibi metastaz ve tümorogenez ile bağlantılı genlerin karşılaştırmalı ifade düzeyleri Gerçek Zamanlı PCR ve bu genlerin kodladığı proteinlerin ifadeleri Western-Blot yöntemi ile değerlendirilerek araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the most important health problems of our era. It is also a public health problem due to its high incidence and high mortality rate. Changing living and nutritional conditions, high radiation and most importantly genetic predisposition are some of the causes of cancer cases. Chemotherapy is a method used in cancer treatment. It means treating the tumor with medication and chemotherapy; damages cancer cells, prevents from the growth and proliferation of cancer cells, which are capable of unlimited division. Doxorubicin, sold under the trade name Adriamycin, is a chemotherapeutic. Doxorubicin, an anthracycline derivative antibiotic; shows its effect by intercalating into DNA like all other anthracyclines. Although the exact mechanism of action of doxorubicin is still not fully understood, it is known that intercalation with DNA stops replication. Doxorubisin stabilizes the DNA Topoisomerase II complex, which enables the DNA double helix to open during DNA replication, and inhibits replication. Doxorubicin is frequently used in the treatment of various cancers such as hematological cancers, various types of carcinoma, and soft tissue sarcomas. Piperlongumin is an alkaloid natural product found in Piperlongum Linn plant species and showing anti-tumorigenic activity in cancerous cell lines and animal models. Many studies suggest that piperlongum may be a chemopreventive agent. In addition to studies suggesting that it achieves its anti-cancer effect by silencing the GSTP1 and / or GSTO1 genes, there are studies suggesting that it prevents cancer cell migration and therefore metastasis. Within the scope of this completed Master's Thesis, the comparative expression levels of genes associated with metastasis and tumorigenesis such as MMP9, PTEN and NOTCH1 in the cervical cancer cell line HeLa cell line of doxorubicin and piperlongumin were evaluated by Real Time PCR and the expressions of the proteins encoded by these genes by Western- Blot method. Within the scope of this completed Master's Thesis, the comparative expression levels of genes related to metastasis and tumorigenesis such as MMP9, PTEN and NOTCH1 in the cervical cancer cell line HeLa administered doxorubicin and piperlongumin were evaluated using Real Time PCR and the expressions of the proteins encoded by these genes by Western- Blot method.