Diyarbakır İhtisas Kütüphanesi 101 numaralı şiir mecmuası
Translated written text and analysis of Diyarbakır Expertise Library AHA101
  1. Tez No: 655632
  2. Yazar: FAHRETTİN AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SARIÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 619
Özet
Klasik Türk edebiyatı, Türk edebiyatının gerek şiir ve şair gerekse yazınsal tür ve dil zenginliği açısından en verimli devridir. Bu devirde dini, siyasi, ictimai, aşk ve daha birçok tema nazım ve nesir türlerine konu olmuştur. Söz konusu temalar klasik Türk edebiyatında bu denli geniş konulara kucak açmış ve Klasik Türk edebiyatına adeta en parlak dönemini yaşatmıştır. Buna bağlı olarak Fuzûlî, Bâkî,Şeyhî, Nâbî, Nef'î, Şeyh Gâlip ve bir çok şâir ve bu şairlerin şaheserleri meydana gelmiştir. Klasik Türk edebiyatında karşımıza çıkan en önemli tür şiir olmuştur. Şiir, dönemin toplumuna bir nevi ictimai bir reçete görevi görmüştür. Bu çerçevede kimi şair veya müstensihlerce dönemin şâirlerinin şiirlerine mecmualar aracılığıyla yer verilmiştir. Böylece söz konusu şiirler döneme gerek edebi ve gerekse tarihi açıdan kaynaklık emiştir. Çalışmamızda Diyarbakır İhtisas Kütüphanesi AHA 101 adlı şiir mecmuası üzerinde durulmuştur. Söz konusu çalışmada evvela mecmua kavramı üzerinde durulmuş ve mecmualar hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra söz konusu mecmua birçok açıdan ele alınmıştır. Çalışmada mecmuanın orijinaline bağlı kalınmış olup ilgili mecmuanın çeviriyazısı yapılmıştır. Ayrıca mecmuadaki şiirlerin türleri incelenerek söz konusu şiirlerin vezinleri tespit edilmiştir. Daha sonra mecmuadaki şiirlerin hangi şaire ait olduğu saptanmaya çalışılmış ve şairi hakkında kısa dipnotlar düşülmüştür. Ayrıca inceleme kısmında da mecmuadaki şairler hakkında kısaca bilgi verilmiş olup söz konusu şairlerin varsa divanındaki şiiri mecmuadaki şiir ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmadan sonra varsa farklılıklar belirtilmiştir. Anahtar Kelimeler Şair, Şiir, Edebiyat, Mecmua, Kütüphane, Divan Edebiyatı
Özet (Çeviri)
Divan literature is the most productive period of Turkish literature in terms of both poetry and poet and literary genre and language richness. In this period, love, political, social, religion, politics and many other themes were the subject of verse and prose genres. Poetry, which embraces such a wide range of subjects in divan literature by theme, has given Turkish literature its most brilliant period. Consequently, great poets and masterpieces of these poets have been formed. Poetry was the most important genre in Divan literature. Poetry which served as a sort of ictimai recipe to the society of the period. Within this framework, the magazines where elite poems are kept together by some poets or underdogs have absorbed both literary and historical sources. In this study, the poem journal AHA 101 of Diyarbakir Specialized Library is emphasized. In this study, firstly, the concept of magazine is emphasized and information is given about mecmualas. Later, the magazine was discussed in many respects. In the first stage, the original magazine was adhered to and translated from the Ottoman alphabet into the Latin alphabet. The types of poems in Mecmu were examined and their vizines were determined. Then, it was searched which poetry belongs to which poet and existing poems are in the poets' divans. A short note about the subject was reduced to a note. In addition, brief information was given about the poets in the magazine. After determining whether the poets had divan in question, the poem in the poet's divan was compared with the poem in the magazine. Later, if any, differences were noted. Keywords Poet, Poetry, Literature, Magazine, Library, Divan Literature