Dünyada ve Türkiyede kamu sektöründe etik değerler
Ethical values in the public sector in Turkey and the world
  1. Tez No: 655631
  2. Yazar: HANİFE MELEK KESİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Etik değerler, yaşamın ve insanın varlığından beri var olagelmiş oluşumlardır. İnsanı diğer varlıkların üzerine çıkardığını düşündüğümüz temel değerler bütünü olması nedeniyle de etik değerler, hayatın her alanında vardır. Toplumsal düzende etik değerlerin bilincinde olan insan; sadece kendi hayatına değil topluma da bir artı değer kazandıracaktır. Çalışmada; kamuda yaşanan etik değerlerin uygulanması sorunu, Türkiye'den ve dünya ülkelerinden örnekler ele alınarak incelenmiştir. Bu konunun uygulanması noktasındaki zayıflıklar, güçlükler, ona yönelmiş tehditler, bu doğrultudaki fırsatlar üzerine karşılaştırmalı analizlere yer verilmiştir. Etik değerlerin dünyada ve Türk kamu sektöründe ele alınışı, sistemleri, uygulama konularına da yer verilmektedir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, etik kavramı ve ilintili kavramlar ile etik teorileri ele alınmıştır. İkinci bölümde, kamu etiği, kamuda etiğin önemi, kamu yönetiminde etik yapı konusunda araştırmalar yapılarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde dünya kamu yönetiminde etik kuruluşlar ve çalışmaları ile ülke incelemelerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, Türkiye'deki mevzuat ve uygulamalara, etik kurullarına değinilmiştir. Son bölümde Türkiye'de yaşanan sorunlar ele alınarak öneriler sunulmuştur. Çalışmada literatür taraması yapılıp; dünya uygulamaları ile Türkiye'de kamu yönetimi karşılaştırması yapılarak değerlendirme ve öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ethical values are to have existed since the formation of life and human existence. Human ethical values are also due to the whole interest on the fundamental values of the other assets that we think are in every area of life. People who are aware of the ethical values of social order; not only his own life will give an added value for society. In this study; The application of ethical values experienced in public affairs, Turkey and examples from countries of the world were examined. Weaknesses in the implementation point of this topic, challenges, threats directed to him, is devoted to a comparative analysis on the opportunities in this direction. The handling of ethical values in the world and Turkey in the public sector, systems, implementation issues are also included. The study consists of four parts. In the first section, ethical concepts and theories associated with ethical concepts are discussed. In the second part, public ethics, the importance of ethics in the public sector, has been described with research on ethics in public administration structure. The third chapter is given to the examination of the country with the world's public administration organizations and work ethic. In the fourth chapter, Turkey's legislation and practice, we focused on the ethics committee. In the last section by considering the problems experienced in Turkey, proposals have been made. Made in the study of the literature; making comparisons with the World practices of public administration in Turkey evaluation and recommendations are made.