Tunceli sarımsak (Allium tuncelianum) yağının gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nın mukozal immun direnç ve bazı biyokimyasal parametrelere etkisinin araştırılması
Investigation of the effects on some biochemical parameters and mucosal immun resistance of the rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) of Tunceli garlic (Allium tuncelianum) oil
  1. Tez No: 655639
  2. Yazar: NURGÜL DUMRUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİKAİL ÖZCAN, DOÇ. DR. ÜNAL İSPİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma, Tunceli sarımsak (Allium tuncelianum)'in yağının Gökkuşağı Alabalığı (Oncorhynchus mykis)'nın mukozal immun direnç ve bazı biyokimyasal parametrelere etkisinin incelenmesini kapsamaktadır. Bu amaçla 0,35±2 g ve ortalama uzunlukları 4±2 cm olan toplam 1200 adet gökkuşağı alabalığı kullanılmıştır. Tunceli sarımsak yağı yemlere % 0, % 0,01, % 0,1 ve % 1 olacak şekilde ilave edilerek deneme grupları oluşturulmuştur. Hazırlanan yemler günlük olarak balık ağırlığının % 2'si olacak şekilde tartılarak sabah ve akşam yemlenmiştir. Balıklar 4 hafta günlük olarak beslenmiştir. Çalışmanın sonunda balıklardan mukus toplanmıştır. Tunceli sarımsak yağının balıkların immunolojik etkisinin belirlenmesi için protein, toplam immunoglobulin, lizozim aktivitesi ve mukus bakterisidal aktivitesi testler yapılmıştır. Ayrıca Tunceli sarımsak yağının gökkuşağı alabalığı yavrularında kuru madde, toplam protein, toplam Lipit ve kül miktarlarına etkileride biyokimyasal olarak tüm vücut kullanılarak belirlenmiştir. Tunceli sarımsak yağının % 0,01, % 0,1 ve % 1 oranlarında uygulandığı gruplarda protein, toplam immunoglobulin, lizozim aktivitesi mukus bakterisidal aktivitesi ve total lipid gibi parametrelerinde kontrol grubuna göre artış görülmüş; kuru madde, toplam protein ve kül değerlerinde azalma tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes the investigation of the effects on some biochemical parameters and mucosal immune resistance of Rainbow Trout (Oncorhynchus mykis) of Tunceli garlic (Allium tuncelianum) oil. For this purpose, A total of 1200 rainbow trout with 0.35±2 g and average length of 4±2 cm were used. Tunceli garlic oil were formed experimental groups by adding 0%, 0.01%, 0.1% and 1% to feeds. The prepared feeds were fed in the morning and evening by weighing as 2% of fish weight on a daily basis. Fish were fed daily for 4 weeks. Mucus was collected from the fish at the end of the study. To determine the immunological effect of Tunceli garlic oil on fish were tested protein, toplam immunoglobulin, lysozyme activity and mucus bactericidal activity. In addition, Tunceli garlic oil in rainbow trout fry was determined using the whole body biochemically effects on dry matter, total protein, total lipid and ash. In the groups where Tunceli garlic oil was applied at the rates of 0.01%, 0.1% and 1% was seen increase compared to the control group in parameters like protein, total immunoglobulin, lysozyme activity, mucus bactericidal activity and total lipid; in dry matter, total protein and ash values was detected a decrease.