Arterıa ophthalmıca'nın, orijini, seyri, dallanma yapısı ve komşuluk ilişkilerinin çeşitli parametrelerle değerlendirilmesi
Evaluation of arteria ophthalmica's origin, navigation, division structure and neighborhood relations with various parameters
- Tez No: 655640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Genel anlamda bakıldığında arteria ophthalmica üzerine yapılan anatomik çalışmalar sayıca çok olmasına rağmen geniş kapsamlı son çalışma 1962 yılında Hayreh ve Dass tarafından yapılmıştır. Son yıllarda gelişen teşhis yöntemleri ve buna bağlı olarak artan operasyon sayısı ve teknikleri, bölge anatomisinin farklı perspektiflerden de irdelenmesini gerekli hale getirmiştir. Bölgeye yönelik çalışmalar uzunca bir aradan sonra son yıllarda tekrar gündeme gelmiş ve hız kazanmıştır. Bunların dikkat çekici olanları da oftalmolog ve nöroşirurjenler tarafından yapılmıştır. Farklı disiplinlerden bilim adamlarınca yapılan bu çalışmaların, bakış açılarının ve sayılarının yetersizliği konunun anatomik açıdan da irdelenmesini ve konuyla ilgili bilgi birikiminin zenginleştirilmesini gerekli kılmıştır. Bu çalışmada; 21'i erkek, 2'si kadın 23 erişkin insan kadavrasından yararlanıldı. Toplam 41 orbita arteria ophthalmica içine technovit veya renklendirilmiş silikon enjeksiyonu yapıldıktan sonra incelendi. Arteria ophthalmica'ların orijin pozisyonları izlendiğinde, arteria carotis interna'nın medialine yakın ayrılanlar %51.21, median bölgeden ayrılanlar %21.95 ve lateraline yakın ayrılanlar %19.51 sıklıkla görüldü. İncelenen cranium'larda %63.15 sıklıkta bilateral benzer çıkış pozisyonu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Generally speaking, although anatomical studies on arteria ophthalmica are numerous, the last comprehensive study was conducted by Hayreh and Dass in 1962. The diagnostic methods developed in recent years and the number of operations and techniques increasing accordingly have made it necessary to examine the anatomy of the region from different perspectives. Studies in the region have come to the fore again after a long hiatus and have gained momentum in recent years. Remarkable ones were made by ophthalmologists and neurosurgeons. The inadequacy of these studies, perspectives and numbers of these studies conducted by scientists from different disciplines made it necessary to examine the subject anatomically and to enrich the knowledge on the subject. In this study; 23 adult human cadavers were used, including 21 men and 2 women. A total of 41 orbitals were examined after injecting technovit or colored silicone into the arteria ophthalmica. When the origin positions of the arteria ophthalmica were monitored, 51.21% separated from the medial part of the arteria carotis interna, 21.95% separated from the median region, and 19.51% separated near the lateral. Bilateral similar exit position was detected at 63.15% frequency in the examined craniums.