İnmeli hastalarda bilateral aktivite yeteneğinin oturma ve ayakta durma poziyonlarında incelenmesi
Investigation of bilateral activity ability in sitting and standing positions in stroke patients
  1. Tez No: 655650
  2. Yazar: SEVİN ERTOPUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ERSÖZ HÜSEYİNSİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bilateral üst ekstremite fonksiyonu günlük yaşam aktivitelerine katılım açısından önemlidir. Vücut pozisyonu üst ekstremite fonksiyonlarını etkileyebilecek bir faktördür. İnmeli hastaların bilateral aktivite yeteneğini ayakta durma ve oturma pozisyonunun nasıl etkilediği hakkında literatürde sınırlı bilgi bulunmaktadır. Ayrıca inmeli hastalarda bilateral üst ekstremite yeteneğini değerlendiren Türkçe'ye kültürlerarası adaptasyonu yapılmış ölçeğe rastlanmamıştır. Bu çalışmada amacımız; inmeli hastalarda Chedoke Arm and Hand Activity-9 (CAHAI-9) ölçeğinin Türkçe versiyonunu geliştirmek, geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek ve ölçek ile oturma ve ayakta durma pozisyonunda bilateral üst ekstremite yeteneğini incelemektir. Çalışmaya 56 inmeli hasta dahil edildi. Katılımcılara CAHAI-9 ölçeğinin Türkçe adaptasyon ve validasyon çalışması kapsamında İnme Etki Ölçeği (İEÖ) ve Kol, Omuz Ve El Sorunları Anketi ölçekleri (DASH) uygulandı. Katılımcıların oturma ve ayakta durma pozisyonlarındaki bilateral aktivite yetenekleri Türkçeye adapte edilmiş CAHAI-9 ile değerlendirildi. Hastaların üst ekstremite motor fonksiyon düzeyi Fugl-Meyer Değerlendirmesi- Üst Ekstremite Bölümü ile değerlendirildi. CKEAE-9'un Crohnbah's alpha ile test edilen iç tutarlılık değeri 0,967 olarak mükemmel seviyede bulundu. DASH, İEÖ (aktivite) ve İEÖ (el) ile karşılaştırıldığında korelasyon katsayıları (r) sırasıyla -0,747, 0.815 ve 0.814 olarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Bilateral upper limb function is important for participation in daily life activities. Body position is a factor that can affect upper limb functions. There is not enough information in the literature about how standing and sitting position affects bilateral activity ability of stroke patients. Our aim in this study; To develop the Turkish version of the Chedoke Arm and Hand Activity-9 scale in stroke patients and to examine the bilateral upper extremity ability in sitting and standing positions with this scale. 56 patients with stroke are included in the study. Upper extremity motor level was evaluated with Fugl-Meyer Assessment-Upper Extremity. The bilateral activity abilities of the participants were evaluated Chedoke Arm and Hand Activity-9 (CAHAI-9). SIS and DASH scales were used for validation study. The Crohnbach's alpha was found as in order of 0.967 in excellent level. Correlation coefficients with the sımılar forms were recorded as r: -0.747, r: 0.815, and r: 0.814 for DASH, SIS (activity) and SIS (hand), respectively.