General characteristic and internal structure of kurgans in Afanasievo culture
Afanasyevo kültüründe kurganların genel özellikleri ve iç yapısı
- Tez No: 655651
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada Afanasyevo Kültürü'ndeki kurganların iç yapısı ve genel özellikleri üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda Rus ve birçok yabancı kaynaktan yararlanılarak, bu kültüre ait olan, olabilecek anıtlar ve bulundukları coğrafyalara değinilip, içerisinde bulunan materyaller incelenmiştir. Materyallerin özellikleri incelendiğinde, hangi kültür veya kültürler ile akrabalık ya da yakınlık gösterdiği, insanlık tarihine kattıkları, kronoloji ve köken sorununa değinilmiştir. Kronolojik sorun, geleneksel yöntem olan LSC ve modern yöntem olan AMS teknikleri ile karşılaştırılarak giderilmeye çalışılmış; köken sorunu ise, anıtların içerisinde bulunan insan kemiklerinden son yıllarda elde edilen genomlar vasıtası ve kültürel devamlılık-benzerlikler ile bir netlik kazandırılmaya çalışılmıştır. Afanasyevo Kültürü, Avrasya'nın doğusu ile batısı arasındaki bir nevi köprü görevini gören, insanlık tarihi için oldukça önemli bir kültür olup, Güney Sibirya'da; sığır yetiştiriciliği ve metalurji gibi üretici ekonominin ana unsurlarının ilk defa gözlemlendiği ve kurgan gibi bir gelişmiş yapının inşasının ve kutsal alan oluşumlarının ilk kez tanımlandığı kültür olması bakımından önemli bir olgudur. Kronolojik olarak daha sonra oluşan kültürlerin, Afanasyevo Kültürü'nden etkilenmesi ve Doğu Avrupa'da benzer kronolojilerde bulunan Yamnaya Kültürü ve daha eski kültürler ile akrabalık özellikleri ve analojiler barındırması açısından mihenk taşı olarak tanımlanabilir. Bu tezde, birçok biliminsanın aksine Afanasyevo Kültürü'nün bir Hint-Avrupa kökenli kültürden ziyade Türk kökenli olduğu teorisi ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this research, the internal structure and general characteristics of kurgans in Afanasievo culture are tried to be emphasized. In this context, the monuments that belong or can belong to this culture and the geographies in which they are located were mentioned and besides the materials that were found in them were analyzed by using Russian and many foreign sources. When the properties of the materials are analyzed, it was mentioned that which culture or cultures they show affinity with, their contribution to the history of humanity, chronology, and origin. The chronological problem was tried to be overcome by comparing the traditional method LSC (Liquid scintillation) and modern method AMS (Accelerator mass spectrometry) techniques and the origin problem was tried to be clarified through the genomes that were obtained from the human bones which were found in the monuments in recent years and cultural continuity/similarities. The Afanasievo culture is a very important culture for human history which serves as a kind of bridge between the east and west of Eurasia, where the main elements of the productive economy such as cattle breeding and metallurgy were observed for the first time in Southern Siberia and the construction of an advanced structure such as kurgan and the sacred structure. In this thesis, contrary to many scientists, the theory that Afanasievo culture is of Turkic origin rather than an Indo-European culture will be tried to be put forth.