Akut kolesistit tanılı hastada termal kamera ölçümlerinin analizi
Analysis of thermal camera measurements in patient with acute cholecystitis
- Tez No: 655672
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN YILDIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER AYTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı karın ağrısı ile hastanemize başvuran ve Akut Kolesistit (AK) tanısı alan hastaların infrared (IR) (termal kamera) görüntülerinin analizi ve tanıda kullanılabilirliğini değerlendirmektir. Çalışmaya hastanemize karın ağrısı ile başvuran, AK tanısı konulan hastalar ile sağlıklı gönüllüler dahil edildi. Hasta grupta hastaneye yattıktan sonra karın dört kadranı içine alacak şekilde termal görüntüler alındı. Gönüllüler için de aynı işlemler tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the infrared (IR) (thermal camera) images of patients admitted to our hospital with abdominal pain and diagnosed with acute cholecystitis and to evaluate their availability in diagnosis. Patients admitted to our hospital with abdominal pain, diagnosed with acute cholecystitis and healthy volunteers were included in the study. In the patient group, after hospitalization, thermal images including four quadrants of the abdomen were taken. The same procedures were repeated for the volunteers.