Sevim Burak öykülerinin psikanalitik açıdan incelenmesi
Psychoanalytic analysis of Sevim Burak stories
  1. Tez No: 655681
  2. Yazar: HİCRAN KARATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU BURCU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türk edebiyatının ayrıksı seslerinden biri olan Sevim Burak, özellikle öykü türünde kendinden söz ettirmiş bir yazardır. Burak, yeni biçim ve içerik denemeleriyle Türk öykücülüğünü 1950'lerin toplumcu- gerçekçi geleneğinin dışına çıkarır. Bilinçdışı verilerinden yararlanan, rüyalardakine benzer bir gerçekliği yansıtan öyküleri psikanalitik okumaya açık metinlerdir. Bu çalışmada amaçlanan Jung'un Analitik Psikoloji'sini temel alarak Sevim Burak'ın öykü metinlerinin incelenmesidir. Jung'un teorisi edebi metne kısmen ontolojik bir varlık olarak yaklaşır ve onu var eden tüm dışsal öğelerden soyutlayarak metinden elde edilen veriler içinde değerlendirir. Edebi açıdan yapısalcı bir metot kullanan Jung, bu biçimde edebi eserin temel karakterini yaratıcısından bağımsız olarak ortaya koymayı amaçlar. Çalışmada Analitik Psikoloji ve Sevim Burak hakkında temel bilgiler verildikten sonra, Sevim Burak'ın yayınlanmış üç öykü kitabı içinden seçilen 21 öykü incelemeye dâhil edilmiş ve ele alınan öyküler hem arketipsel sembolizm hem de Jung'un diğer teorileri kapsamında incelenmiştir. Bazı öykülerde Freud, Adler ve Rollo May'in psikanalitik kuramları da yardımcı kaynak olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sevim Burak, one of the different voices of Turkish literature, is especially famous for his short stories. Burak, with its new form and content experiments, takes Turkish story-writing out of the socialist-realistic tradition of the 1950s. Her stories, which use unconscious data and reflect a reality similar to those in dreams, are open to psychoanalytic reviewing. In this study, the stories were examined on the basis of Jung's Analytical Psychology. Jung's theory treats the literary text as a partially ontological entity and evaluates literary text from its own content. Using a literary structuralist method, Jung aims to reveal the basic character of the literary work independently of its creator. In this study, after giving basic information about Analytical Psychology and Sevim Burak, 21 stories selected from Sevim Burak's published 3 story books were included in the study and stories were examined both in archetypical symbolism and in other theories of Jung. In some stories Freud, Adler and Rollo May's psychoanalytic theories have been used as a resource book.