Türkiye'de sosyal politikaların şekillenmesinde iktidar ve muhalefet parti programlarının etkisi: 2002 sonrası dönemde AK Parti ve CHP örnekleri
The effect of ruling and opposition parties in the shaping of social policy programs in Turkey: In the period after 2002 the AK Party and the CHP examples
- Tez No: 655680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MERVE ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı siyasetin sosyal politikalar üzerinde etkisinin araştırılmasıdır. Siyasetin sosyal politikaları nasıl etkilediği incelenmiş aynı zamanda sosyal politikaların belirleyicisi konumunda olan siyasi partilerin, parti programları analiz edilmiştir. Parti programlarının incelenmesinde nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman (belge) incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Doküman incelemesi sonucunda elde edilen veriler, Maxqda programı aracılığı ile frekans analizleri yapılmıştır. Çalışmamda Türkiye'deki sosyal politikaların gelişimleri siyaset bağlamında bir değerlendirmede bulunulmuş ve araştırmanın esas bölümünü oluşturan üçüncü bölümde 2002 ve sonrasındaki dönemde iktidar ve ana muhalefet parti programları analiz edilmiştir. Analiz edilen bu programlarının frekansı en yüksek olan kavramlarının detaylı incelemeleri yapılmıştır. Bu sayede siyasi parti programlarında en çok değinilen kavramları ve siyasi partilerin en çok politika ürettikleri konuların detaylı incelemesi yapılmıştır. Bu yapılan inceleme sonucunda siyasi partilerin sosyal politikaların belirlenmesinde doğrudan parti programları ve hükümet programları ile etki ettiği görülmüştür. İktidar partisinin iktidarı elinde bulundurma durumundan dolayı parti programında belirttiği politikaların uygulamaya konulması incelenmiştir ancak ana muhalefet partisinin iktidarda olmadığından dolayı iktidardaki partinin uygulamalarına nasıl etki ettiği ve nasıl bir yön verdiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda sosyal politikaların nasıl bir düşünce arka planı ile oluşturulmuş olduğu da verilmeye çalışılmıştır. Bu analizlerden sonra ülkemizde üretilmiş olunan sosyal politikalara ilişkin gelecek yıllarda sosyal politikaların nasıl bir seyir izleyeceğine dair bir fikir edinmemizi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the effect of politics on social policies. How political affects social policies has been examined, and party programs of political parties, which are the determinants of social policies, have been analyzed. Document review method, which is one of the qualitative research methods, was used in the analysis of party programs. The data obtained as a result of document analysis, frequency analyzes were done by Maxqda program. development of social policy in Turkey, there was an evaluation study on the political context and in the period after 2002, and the third section forming the main part of the study the ruling and main opposition party programs were analyzed. Detailed analysis of the highest frequency concepts of these analyzed programs was made. In this way, the detailed concepts of the political party programs and the subjects where the political parties produce the most policy were examined in detail. As a result of this analysis, it was observed that political parties directly influence party programs and government programs in determining social policies. Due to the fact that the ruling party holds power, the implementation of the policies stated in the party program has been examined, but it has been tried to reveal how the main opposition party influences and how it affects the practices of the ruling party because it is not in power. In our study, it was tried to be given what kind of thinking background social policies are formed. After these analyzes, it enabled us to get an idea of what social policies will follow in the coming years regarding the social policies produced in our country.