Yatırım ortaklıklarının performans ölçümüne yönelik bir uygulama
A practice oriented to the performance measurement of investment
- Tez No: 655684
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH COŞKUN ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada Borsa İstanbul'da (BİST'te) Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları alanında faaliyet gösteren şirketlerin performansı veri zarflama analizi ile ölçülmüştür. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yatırım ortaklıkları ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde performans ile ilgili kavramlar ele alınmış ve etkinlik ölçme modellerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde literatür taraması yapılmıştır. Dördüncü bölümde Veri Zarflama Analizinin tarihsel gelişimi, uygulama alanları, uygulama aşamaları, modelleri, avantaj ve sakıncaları açıklanmıştır. Son olarak beşinci bölümde ise Veri Zarflama Analizi uygulaması yer almaktadır. 2016, 2017, 2018 ve 2019 yıllarında BIST'te işlem göre 30 Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları şirketinin etkinlik skorları ölçülmüştür. Analizler, Efficiency Measurement System (EMS) 1.3. paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Borsa İstanbul'da (BİST'te) kayıtlı olan Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları sektöründeki şirketlerin performanslarının etkin olup olmadığını tespit etmektir. Çalışmada her yıl için etkinlik skoru ölçülmüştür. Ayrıca şirketlerin süper etkinlik analizi yapılmış ve etkinlik skoruna göre sıralanmıştır. Sonuç olarak karar verme birimlerinin göreli etkinlik değerleri incelendiğinde ele alınan 30 şirketten 2016 yılında 20, 2017 yılında 11, 2018 yılında 19 ve 2019 yılında 21'inin etkin olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of companies operating in the field of Real Estate Investment Partnerships in Borsa İstanbul (BIST) was measured by data enrolling analysis. The study consists of five parts. Information about investment partnerships is provided in the first section. In the second part, concepts related to performance were discussed and the activity measurement models were discussed. Literature screening was performed in the third part. In the fourth chapter, the historical development of Data Enclosing Analysis, application areas, application stages, mathematical basics and models are explained. Finally, the fifth section includes data enmisconnection analysis. Activity scores of 30 Real Estate Investment Partnerships companies were measured in 2016, 2017, 2018 and 2019 according to transactions at BIST. Analysis, Efficiency Measurement System (EMS) 1.3. package program. The aim of this study is to determine whether the performance of companies in the construction sector registered in Borsa İstanbul (BIST) is effective. The effectiveness score was measured for each year in the study. In addition, the companies have been analyzed for super activity and are ranked according to the activity score. As a result, 20 companies were active in 2016, 11 in 2017, 19 in 2018 and 21 in 2019.