Güzel sanatlar bağlamında Apollon ve Dionysos
Apollon and Dionysos in the context of fine arts
  1. Tez No: 655703
  2. Yazar: CANER KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA AKSUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Antik Yunan'dan günümüze güzel sanatlarda Apollon-Dionysos inanç kültleri ile bu kültlerin sanatını oluşturan değerler sistemi 21.yy. sanatında çok değiştiği ya da terminolojik olarak sanat üretiminde ortadan kalktığı için, belirli bir kültür çevresinin kullandığı felsefi bir temsil aracı olarak; sanatçıda sınırlı bir üretimin ya da düşüncenin motifine dönüşmektedir. Bu durum sanatçı açısından tek taraflı bir üretim oluşturmasına sebebiyet verirken, içerik ve üslup olarak da sanat nesnesinin özündeki dualiteyi ortadan kaldırır. Oysa, dualist anlayış, Apollon-Dionysos anlayışı Antik Yunan dönemin ve kendinden sonra gelen dönemlerin kültürel oluşumunun şekil bulmuş Güzel Sanatlar halidir. Bu hal; mitoslar aracılığıyla dönemler arasında bazen köprü, bazen de restorasyon görevi üstlenerek; Apollonik ve Dionysostik üretimler olarak sanat ve düşünce tarihiyle günümüze taşınmıştır. Keza toplumlar ve bu toplumların oluşturduğu kültür ve sanat birbirinden ayrı düşünülemeyeceği için, kimi zaman sanat anlayışı kültürleri; kimi zaman da kültürler, sanat anlayışını etkisi altına almıştır. Bu etki sanat tarihinin değişim ve dönüşüm noktalarındaki sanatçıların eser üretiminde, içerik ve üslup arayışlarında yapıtlarına tanımlama getirme gayretine sürüklemektedir. Bilindiği üzere, Batı'lı düşünür Nietzsche bu türden tanımlama getirme gayretini 1886'da Tragedyanın Doğuşu adlı eserinde derinlemesine bir incelemeyle, modern Almanya'nın başlangıç temellerini Antik Yunan düşünce ve sanatında önemli bir yere sahip olan Apollon ve Dionysos dualitesi üzerinden birleştirmeye, buluşturmaya çalışmıştır. Günümüzde de bazı araştırmacılar Batı uygarlığı ve sanatının daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikle eski Yunan tarihinin bilinmesi gerektiğini savunurlar. Bu gerekliliğin en önemli sebebi, biz sanatçıların sanatsal ve felsefi üretimlerimizi oluştururken batı düşünce sistemi içerisinde yer alan günümüz sanatının kökenlerinin, Antik Yunan ve Roma düşünce sisteminde kendine yer bulmuş olan Apollon ve Dionysos dualitesine dayandırılmasından kaynaklandığını anlamaktayız. Bu nedenle; sanatta sıkça başvurulan bu iki tanrının, Apollon ve Dionysos'un güzel sanatlarla olan ilişkileri mitoloji, mimesis, tragedya, tin, psikoloji ve felsefe kavramları ile değerlendirilecek, doğrudan ya da dolaylı anlatım referansları araştırılacak ve sanat eserlerindeki Apollonik ve Dionysostik izler taranacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Apollon, Dionysos, Güzel Sanatlar, Heykel, Resim
Özet (Çeviri)
The Apollon- Dionysos cults in fine arts, and the system of values that constitute them since the Ancient Greece to the present day, is being transformed into a motive of a limited production or thought for the artist as a philosophical mean of representation, used by a particular cultural environment; due to the changes in the arts of the 21st century, or else, its terminological extinction from the artistic production. This situation causes a unilateral artistic production and eliminates the duality. Nevertheless, the concept of Apollon- Dionysos is the embodiment of the cultural formation of the Ancient Greek period and the periods ever since in the form of fine arts. This embodiment, with the aid of the myths, stands as a bridge, or sometimes, as a restoration, between the ages; thus is brought to our present day with the Apollon and Dionysos cults and the artistic and intellectual history. Societies and their art and culture cannot be evaluated separately, and sometimes those artistic senses affect cultures, and sometimes it's the other way around. This influence has driven the artists of the milestones of art and history to clarify the definition of their work, content and style. As is known, the Western philosopher Nietzsche had relized a profound analysis in search of a definition of this kind in his book“The Birth of Tragedy”in 1886, and had intended to bring together the founding basis of the modern Germany with Ancient Greek art and thought on the basis of Apollon and Dionysos, who consisted a very important place. To this day, researchers argue that in order to comprehend the Western art and civilization, it is crucial to learn the history of the Ancient Greece. The most important reason for this necessity is that we, the artists, in our artistic and philosophical production, form part of the art of that Western thought system which finds its fundamentals in the duality of Apollon and Dionysos of the Ancient Greek and Roman thought system. Hence forth, it will be evaluated the relationship of these two frequently-referred gods in arts, Apollon and Dionysos, with fine arts in the light of mythology, mimesis, tragedy, psyche, psychology and philosophy. It will be analysed the references of direct or indirect narrations, and searched the Apollonic and Dionysostic traces in artworks. KEY WORDS: Apollon, Dionysos, Fine Arts, Sculpture, Painting