Improvement in the services quality of telephone exchange networks
Telefon santralları ağında servis kalitesinin iyileştirilmesi
- Tez No: 65571
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ŞENOL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 1997
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu tezde, telekomünikasyon ortamlarının temelini teşkil eden telefon santrallarından oluşan ağ üzerinde trafik mühendisliği ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Birinci aşama olarak, telefon ağı ile ilgili temel bilgiler,trafik mühendisliğinin temelleri ve trafik biliminin telefon ağındaki önemi verilmiştir. İkinci aşamada, oldukça yaygın sayıda kullanılmakta olan ALCATEL SİSTEM- 12 JRACK (S- 12) büyük tip telefon santrallarından trafik ve istatistiksel ölçüm raporları alınmış, text halindeki bu raporlar bilgisayar ortamına transfer edilmiştir. Tez çalışması aşamasında QBASIC dili ile yapılan, EC7 ANALYZER (EC7, S-12 santrallarının üzerinde çalışmakta olan yazılımın adı olup 1996 sonlarından itibaren santrallarda kullanılmaya başlamıştır) bilgisayar programı vasıtasıyla, trafik bilimi esas alınarak, raporlar değerlendirilmiş, telefon ağında en fazla sayıda telefon iletişiminin yapılabilmesine ve servis kalitesinin arttırılmasına yönelik incelemeler yapılmış, olumlu sonuçlar sergilenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this project, the traffic engineering about telephone exchanges network which is the basic of the telecommunication mediums was studied. At the first stage of this project; the basics of telephone networks and traffic engineering, and the importance of traffic science were presented. At the second stage of this studying, the traffic and statistical measurements were taken from ALCATEL SYSTEM- 12 JRACK (S-12) exchanges which are mostly used on network, and measurement result reports were transferred to a PC. These reports were evaluated according to traffic science using a computer program which was programmed in QBASIC language for this project. This program was named as EC7 ANALYZER (EC7 is the name of a software which runs on S-12 exchanges since the end of 1996). The aim of the project is to improve the service quality of telephone exchanges and networks using the EC7 ANALYZER. By use of the written software the performance of the telephone exchanges network has been improved. This improvement is given in detail in Chapter 5.