Plane and space truss applications as roofing for the special case of hypermarkets
- Tez No: 65572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ORBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
m ÖZET Hipermarket yapılarının çatı uygulamalarında kullanıma elverişli konstrüksiyon seçeneklerinden olan düzlem kafes ve uzay kafes sistemleri, Hipermarketler özelinde, montaj, malzeme giderleri ve uygulanabilirlik yönünden incelemeyi amaçlayan bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, genel tanıtıcı bir girişin ardından ikinci bölümde; hipermarketler ile ilgili çalışmalar tamamlanarak, üzerinde çalışılacak plan tipi ortaya konmakta, üçüncü bölümde; Uzay kafes sistemler detaylı olarak incelenmekte ve hazırlanan bir bilgisayar programı yardımıyla uzay kafes sistemin strüktürel analizi yapılarak, bir hipermarket yapısının çatısında kullanılmak üzere, en uygun sistem boyutlandırılmaktadır. Dördüncü bölümde; ikinci bölümde yapılan incelemeler sonucu elde edilmiş hypermarket planının çatısı, düzlem kafes sistem seçeneklerinden olan N tipi makaslar yardımıyla örtülmekte ve bu sisteminde strüktürel analizi yapılmaktadır. Bu incelemler sonucunda, üzerlerinde çalışılan taşıyıcı sistemler hakkında elde edilen bilgiler ve bu bilgiler doğrultusunda uygulamalar sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar beşinci bölüm olan sonuçlar bölümünde sıralanmaktadır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Plane and space truss systems are the suitable alternative of constructions for the special case of hypermarkets as roofing applications. The aim of this thesis is the analysis of hypermarkets in order to assemblage, expenses of materials and the applicability. This thesis contains five part. In the first part after an introductory beginning, the investigations on hypermarkets are completed and a plan that is studied on this project is shown in the second part. The most suitable system is dimensioned in the third part by examining space truss systems in detail and by doing a structural analysis of a space truss with a prepared computer program to use on a hypermarket roof. As a result of the investigations in part two a structural analysis can be made after overlapping of the hypermarket roof with trusses of type N in part four. Consequently, by the results of obtaining knowledge on bearing system, the important results are pointed out and these can be seen in part five under the heading of conclusions.