Kalp yetmezliği olan hastaların sıvı volüm fazlalığına yönelik tasarlanan hemşirelik bakımı karar destek sisteminin hastaların klinik ve evde öz bakım sonuçlarına etkisi
The effect of nursing care decision support system designed for fluid volume excess in patients with heart failure on clinical and home self-care outcomes
- Tez No: 966538
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK DAĞHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Kalp yetmezliği (KY), yüksek morbidite ve mortalite oranlarına sahip, yaşam kalitesini düşüren önemli bir halk sağlığı sorunudur. KY'ye bağlı sıvı volüm fazlalığının erken tanılanması ve yönetiminde hemşirelere destek olması amacıyla geliştirilen karar destek sistemleri (KDS), dijital teknolojilerle entegre edildiğinde bakım kalitesini artırmaktadır. Bu araştırma, sıvı volüm fazlalığına yönelik geliştirilen hemşirelik bakımı KDS'nin KY hastalarının klinik (IVC çapı, kollaps derecesi, BNP düzeyi) ve evde öz bakım sonuçlarına etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Eylül 2024–Mart 2025'te İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji ve Anjiyo servislerinde yürütülen randomize kontrollü çalışmaya KY tanılı 94 hasta (47 girişim, 47 kontrol) dahil edilmiştir. Girişim grubuna, Marjory Gordon'un Fonksiyonel Sağlık Örüntüleri Modeli temelinde geliştirilen, makine öğrenmesi destekli hemşirelik bakımı KDS uygulanmış; taburculuk sonrası eğitim, SMS bilgilendirme ve haftalık telefon desteği sağlanmıştır. Kontrol grubuna standart bakım verilmiştir. Veriler, ön test (yatış) ve son test (taburculuktan 1 ay sonra) olmak üzere IVC ölçümleri, BNP testleri ve Avrupa Kalp Yetersizliği Öz Bakım Davranış Ölçeği ile toplanmıştır. Bulgularda, girişim grubunda IVC çapı ve kollaps derecesinde anlamlı iyileşme (p0,05). Hemşirelik bakımı KDS, KY hastalarında klinik göstergeler (IVC çapı, kollaps derecesi) ve öz bakım becerilerinde olumlu etkiler sağlamış; hemşirelerin sistematik veri toplamasını, doğru tanı koymasını ve bireye özgü bakım planı oluşturmasını kolaylaştırmıştır. Sonuçlar, taburculuk sonrası geçiş sürecinde ikinci basamak hemşirelik hizmetleri ile birinci basamak arasındaki koordinasyonun dijital uygulamalar ve kurumsal protokollerle güçlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Heart failure (HF) is a major public health problem characterized by high morbidity and mortality rates and a significant decline in quality of life. Decision support systems (DSS) developed to assist nurses in the early detection and management of fluid volume excess associated with HF can enhance the quality of care when integrated with digital technologies. This study aimed to evaluate the effects of a nursing care DSS, designed for the management of fluid volume excess, on the clinical outcomes (IVC diameter, collapsibility index, BNP levels) and self-care outcomes of patients with HF. The randomized controlled trial was conducted between September 2024 and March 2025 in the Cardiology and Angiography Units of İzmir Atatürk Training and Research Hospital, including 94 patients diagnosed with HF (47 intervention, 47 control). The intervention group received nursing care guided by a machine learning–based DSS developed in line with Marjory Gordon's Functional Health Patterns Model, along with post-discharge education, SMS notifications, and weekly telephone support. The control group received standard nursing care. Data were collected at baseline (hospital admission) and at one month post-discharge using IVC measurements, BNP tests, and the European Heart Failure Self-Care Behaviour Scale. Findings indicated a significant improvement in IVC diameter and collapsibility index (p0.05). The nursing care DSS demonstrated positive effects on clinical indicators (IVC diameter, collapsibility index) and self-care behaviours of HF patients. It also facilitated systematic data collection, accurate diagnosis, and individualized care planning by nurses. The findings highlight the need to enhance coordination between secondary and primary care nursing services during the post-discharge transition through the implementation of digital tools and standardized institutional protocols.