Study of Menderes perlite as a chromatografik support material
Menderes perlitinin kromatografik destek materyali olarak incelenmesi
- Tez No: 65570
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada Menderes perlitinden RPC kolon kromatografısi destek maddesi hazırlanması olanakları incelendi. Elde edilen ürünün fiziksel ve kimyasal özellikleri literatürde verilen perlit ve volkanik tüf gibi kaya kökenli kromatografık destek maddelerinki ile kıyaslandı. Deneysel çalışmalarda sırasıyla kuvvetli asit işlemi, kuvvetli baz işlemi, DMCS ile silanlama işlemi yapıldı ve hidrofobikleştirilmiş perlite organik bir özütleyici olan TBP bağlandı. Hazırlanan destek maddesinin tane boyut analizi ve bağlı OH grup sayısı da belirlendi. Perlitten hazırlanan bu yeni destek maddesi uranyum ve demirin RPC dağılmasında kullanılarak tatmin edici sonuç alınmıştır. Sonuçlar perlitten oldukça iyi nitelikte kromatografık destek maddesinin hazırlanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work the possibilities of preparing a packing for reversed phase column chromatography from Menderes' perlite was studied. Its physical and chemical characteristics were compared with other solid supports prepared from rocks, such as perlite and volcanic slags. The experimental work covers respectively the strong acid treatment, the strong base treatment, the silanization with DMCS and the fixation of TBP on hydrophobized perlite. The size distribution and the degree of bonded OH groups of prepared packing determined too. The packing prepared from perlite was used to study reversed phase column distribution of uranium and iron.The experimental data was given a satisfactory result. The results show that it is possible to elabor a good chromatographic packing based on perlite.