The health information technology acceptance model's application to wearable devices in Turkey
Sağlık enformasyon teknolojisi kabullenme metodunun giyilebilir cihazların Türkiye'deki kullanımı üzerine bir uygulama
- Tez No: 655713
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK ALTINBAŞAK FARİNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Sağlık ve refah 21. yüzyıl insanının hayatında dikkatle gözönünde bulundurması gereken en temel konular arasında sayılabilir. Günümüzdeki yeme alışkanlıkları ve kısıtlı fiziksel aktivite insan sağlığını fazla kilo ve beraberinde getirdiği sağlık riskleriyle tehdit etmektedir. Büyük veri teori ve pratikte halen gelişmekte olan bir fenomen olmakla birlikte, kişilerin fiziksel aktivitelerini takip etmekle kalmayıp aynı zamanda yapay zeka sayesinde aktivite örüntülerini öğrenerek çok çeşitli yeni aktiviteler önerebilmesi ve oluşturduğu sosyal camia dahilinde bireyler için rekabet, takdir ve bağlılık yaratabilmesi aracılığıyla toplumun çeşitli kesimlerinde daha yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Bu tez Sağlık Bilgi Teknolojisi Kabullenme Model'ini daha derinlemesine inceleyerek Türkiye'de giyilebilir elektronik cihazlara ilişkin tutum ve davranış ilişkilerine ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın bulgularının akıllı giyilebilir cihazların dizayn ve uygulaması konusunda değer yaratması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Health and wellbeing can be counted amongst the focal consideration points for the 21st century's individuals. The modern eating habits coupled with limited physical activity threathen humans' well being due to the overweight and unhealthy consequences thereof. Despite big data being a brand-new topic that still needs development both in theory and practice, it has started being widely used in some segments of the society for not only quantifying one's physical activities, but also learning the individual's activity patterns through artificial intelligence, recommending diversified new experiences and allowing the individuals to enjoy these activities through the community bonding, recognition, and the fun rivalry it creates within the community. This dissertation is seeking for a crisper understanding with regards to the Health Information Technology Acceptance model and its application to the perception, attitude and behavior towards wearable electronics in the Turkish market. Building on its' findings this study is expected to add value to the development of design and application of wearable devices.