Şiddetli oligoastenoteratozoospermisi olan olgularda, kalsiyum iyonofor ile oosit aktivasyonu işleminin, embriyogenez ve klinik sonuçlara etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of calcium ionophore oocyte activation on embryogenesis and clinical outcomes in cases with severe oligoastenotherazoospermia
  1. Tez No: 655738
  2. Yazar: AYŞENUR ÖZDEMİR KANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE GÖKSAN PABUÇCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma kapsamında, oosit aktivasyon bozukluğu yaşayan şiddetli oligoastenoteratozoospermi (OAT) hastalarının intrasitoplazmik sperm injeksiyonu (ICSI) işlemi sonucunda, kalsiyum iyonofor işlemi uygulanan ve uygulanmayan olguların embriyo kalitesi ve klinik gebelik sonuçları retrospektif olarak incelenmiş ve literatüre katkı sağlaması amaçlanmıştır. Bu çalışma, Ocak 2014 ile Aralık 2019 tarihleri arasında Centrum Klinik Kadın Sağlığı Merkez'ine başvuruda bulanan 100 ICSI olgusunun verilerinin retrospektif veri tarama çalışmasıdır. Analize dahil edilme kriterleri şiddetli OAT tanısı alan ve bu nedenle erkek faktörü infertilitesi olarak değerlendirilmiş olgulardır. ICSI sonrası oosit aktivasyonu için kalsiyum iyonofor uygulananlar deney grubu olarak, uygulanmayalar ise kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Her iki grup arasında toplam oosit sayısı, 2 pn fertilize oosit sayıları, fertilizasyon yüzdesi, 3. gün toplam embriyo sayıları, iyi kalite klivaj embriyo sayıları, 5. gün toplam embriyo sayıları, iyi kalite blastosist sayıları, klinik gebelik yüzdesi, biyokimyasal gebelik ve abortus yüzdesi sonuçları karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, şiddetli OAT olgularında kalsiyum iyonofor kullanılan yani deney grubunun fertilize oosit sayılarında, fertilizasyon yüzdelerinde, iyi kalite klivaj embriyo sayıları, iyi kalite blastosist sayılarında istatistiksel açıdan anlamlı bir artışın olduğu gözlemlenmiştir. Klinik olarak karşılaştırılması yapılan klinik gebelik ve canlı doğum oranlarında yüzde olarak deney grubunda bir artış görülmesine karşın istatiksel olarak anlamlı bir artışın olmadığı gözlemlenmiştir. Klinik açıdan daha iyi fikir sahibi olunabilmesi için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, after intracytoplasmic sperm injection (ICSI) was performed to patients with severe oligoastenoteratozoospermia (OAT) in oocyte activation disorder, the embryo quality and clinical pregnancy outcomes of the cases with or without calcium ionophore treatment were retrospectively examined and contribute to the literature. This is a retrospective data scanning study of the data of 100 ICSI cases who applied to Centrum Clinical Women's Health Center between January 2014 and December 2019. Inclusion criteria in the analysis were cases diagnosed with severe OAT and therefore evaluated as male factor infertility. Those who were applied calcium ionophore for oocyte activation after ICSI were included in the study as the experimental group, and those who were not applied as the control group. Between both groups, total oocyte count, 2 pn fertilized oocyte count, fertilization percentage, total embryo counts on day 3, good quality cleavage embryo counts, day 5 total embryo counts, good quality blastocyst counts, clinical pregnancy percentage, biochemical pregnancy and abortus. percentage results were compared. As a result, it was observed that there was a statistically significant increase in the number of fertilized oocytes, fertilization percentage, good quality cleavage embryo numbers, and good quality blastocysts in the experimental group, which was calcium ionophore treated severe OAT cases. Although there was an increase in the clinical pregnancy and live birth rates as a percentage in the experimental group, which were compared clinically, it was observed that there was no statistically significant increase. More comprehensive studies are needed to have a better clinical opinion.