Hafif ve şiddetli erkek infertilitesi ile açıklanamayan infertilitenin IVF sonuçları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of IVF results between mild and severe male factor infertility and unexplained infertility
  1. Tez No: 408376
  2. Yazar: YAŞAR BEHMEN ERTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SAKINCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çalışmamızda azospermi, kriptozoospermi, şiddetli oligoastenoteratozoospermi ile açıklanamayan infertilite nedeniyle IVF/ICSI yapılan hastalarda tedavi sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Mart 2008 - Aralık 2014 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Tüp Bebek Merkezi'ne başvuran, çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan ve ICSI uygulanan 372 hasta alındı. Hastalar 4 gruba ayrılarak değerlendirildi. Grup 1 azospermi nedeniyle TESE spermi kullanılan 37 hasta, grup 2 azospermik olan ancak yıkama sonrası pelette 1-2 sperm izlenen 19 hasta, grup 3 total progresif sperm sayısı (TPSS) 5 milyon ve altında olan 112 hasta ve grup 4 ise açıklanamayan infertilite nedeniyle ICSI uygulanan 204 hasta tarafından oluşturuldu. Bulgular: Fertilizasyon oranları grup 1'de %60,3, grup 2'de %62,6, grup 3'de %66,3, grup 4'de %69,5 olarak saptandı. Klinik gebelik oranları sırası ile %21,6, %10,5, %23,2, %19,1 ve devam eden gebelik ve canlı doğum oranları ise yine sırasıyla %21,6, %10,5, %20,5, %15,2 olarak bulundu. Sonuçlar: Azospermi, kriptozoospermi, şiddetli oligoastenoteratozoospermi ile açıklanamayan infertilite nedeniyle ICSI uygulanan hastalarda fertilizasyon oranları, klinik gebelik oranları, devam eden gebelik ve canlı doğum oranları açısından gruplar arasında anlamlı farklılık izlenmedi. Başarılı ICSI için esas kriter, mikro-enjeksiyon için kullanılan oosit başına en az bir canlı spermin olması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it is aimed to compare the treatment outcomes of the patients undergoing IVF / ICSI due to azospermia, cryptozoospermia, severe oligoasthenoteratospermia or unexplained infertility. Materials and Methods: 372 patients undergoing ICSI and meeting study inclusion criteria who submitted to Akdeniz University School of Medicine, Obstetrics and Gynecology Department IVF Center between March 2008 and December 2014 were enrolled in the study. The patients were evaluated by dividing into four groups. Group 1 consisted of 37 patients using TESE sperms due to azospermia, Group 2 consisted of 19 patients with azospermia in whom 1-2 sperms were seen on pellet after centrifugation, Group 3 consisted of 112 patients who had 5 million or less total progressive sperm count (TPSC) and Group 4 consisted of 204 patients undergoing ICSI for unexplained infertility. Results: Fertilisation rates were found as 60.3% in Group 1, 62.6% in Group 2, 66.3 in Group 3 and 69.5 in Group 4. Clinical pregnancy rates were 21.6%, 21.5%, 23.2%, 19.1% and ongoing pregnancy and live birth rates were 21.6%, 10.5%, 20.5%, 15.2% respectively. Conclusions: No statistically significant differences were found between the groups with regard to fertilisation rates, clinical pregnancy rates, ongoing and live birth rates among patients undergoing ICSI due to unexplained infertility, azoospermia, cryptozoospermia and severe oligoasthenoteratospermia. It has been concluded that at least one alive sperm is needed for each oocyte used for micro-injection, the main criteria for a succesfull ICSI.