Presbiyopinin cerrahi tedavisi içinacufocus corneal ınlay (acı)implantasyonunun uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
The long-term outcomes of acufocus corneal inlay (aci) i̇n the surgical treatment of presbyopia
  1. Tez No: 655752
  2. Yazar: NEŞE ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Presbiyopinin cerrahi tedavisinde kullanılmak üzere tasarlanmış, odak derinliğini arttırarak presbiyopiye bağlı semptomları ortadan kaldırmayı hedefleyen bir implant olan AcuFocus Corneal Inlay' in (ACITM, AcuFocus, Inc., Irvine, Calif.) emetrop presbiyopik hastalarda uzun dönemde etkinlik ve güvenilirliği araştırmaktır. METOD: Çalışma 45-60 yaş arası Optec 3500 cihazındaki muayenelerinde tashihsiz uzak görmesi en az 20/25 ve üstünde, tashihsiz yakın görmesi 20/40 ve altında olan 39 emetrop presbiyop hasta üzerinde Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapıldı. Herhangi bir oküler ya da sistemik rahatsızlığı bulunan hastalar çalışmaya alınmadı. ACI implantasyonu öncesinde emetropi sağlamak için LASIK operasyonu geçiren tüm hastalarda LASIK operasyonu esnasında Schwind Carriazo-Pendular keratomu 170 μm kalınlığında flep oluşturacak şekilde ayarlandı ve ablasyon Schwind Esiris excimer laser kullanılarak yapıldı. Operasyon öncesinde tüm hastalara refraksiyon muayenesi, keratometri ölçümü, Orbscan IIz ile kornea topografisi ve Goldmann aplanasyon tonometrisi ile göz içi basıncı ölçümünü de içerecek şekilde ayrıntılı ön ve arka segment muayenesi yapıldı. Görme keskinliği ölçümleri Optec 3500 Vision Tester cihazı kullanılarak yapıldı. ACI implantasyonu sonrası hastalar 1.gün, 1.hafta, 1.ay, 3.ay, 6.ay, 9.ay, 1. yıl, 2. yıl, 3. yıl ve 4. yılda takip muayenelerine çağrıldı. BULGULAR: Çalışmaya katılan 39 hastanı 22 (%56)'si kadın 17 (%44)' si erkek olup ortalama hasta yaşı 51.9 ± 4.1 (min: 46, max: 60) yıl idi. Ortalama takip 52.2 ± 2.9 (min: 48, max: 60) ay idi. Dört (%10) hastada ACI sağ göze, 35 (%90) hastada sol göz implante edildi. LASIK cerrahisi implantasyon öncesi 27 (%69) olguya uygulandı, 12 (%30) olgu ise doğal emetrop idi. ACI implantasyonu öncesi ortalama tashihsiz uzak görme keskinliği 20/20 iken son kontrolde 20/ 25 olarak ölçüldü (P=0.107). Tashihsiz yakın görme keskinliği başlangıçta ortalama J6 (20/50) seviyesinde iken ACI implantasyonu sonrası 4.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate the long-term results of AcuFocus Corneal Inlay (ACITM, AcuFocus, Inc., Irvine, Calif.) implantation, that is aimed to correct the presbyopic symptoms by increasing the depth of focus in emmetropic presbyopic patients. METHODS: This study comprised 39 emmetropic presbyopic patients between ages 45-60 years and with an uncorrected distant visual acuity (UCDVA) of at ≥ 20/25 and uncorrected near visual acuity (UCNVA) of ≤20/40. The study was conducted in Beyoğlu Eye Training and Research Hospital. Patients with any ocular or systemic diseases were excluded. Before the implantation of ACI, in order to achieve the emmetropia LASIK procedure was performed with Schwind Esiris excimer laser using a Carriazo pendular keratome to create a 170 μm thick flap. Before the surgery a detailed examination of refractive error, keratometric measurement, topogrphic analysis using Orbscan IIz, intraocular pressure by Goldmann applanation tonometry and anterior and posterior segment examinations using slit-lamp biomicroscopy were performed. Visual acuity examination was performed using Optec 3500 Vision Tester. Following the implantation of ACI patients were followed-up at day 1, week 1, months 1, 3, 6, 9 and years 1, 2, 3 and 4. RESULTS: Twenty-two (56%) of the 39 patient enrolled in the study were female and the mean age was 51.9 ± 4.1 years (min: 46, max: 60). The mean follow-up was 52.2 ± 2.9 months (min: 48, max: 60). ACI was implanted to the right eyes of 4 (10 %) patients and to the left eyes of 35 (90%) patients. LASIK was performed to 27 (69%) of the cases before the implantation, while 12 (30%) of the cases were natural emmetropic. The mean UCDVA was 20/20 before ACI implantation and 20/25 at final follow-up.