Deneysel kornea neovaskülarizasyonu modelindefumagillin'in antianjiojenik etkinliğinin araştırılması
Efficacy of fumagillin bicyclohexylamine on experimental corneal neovascularization in rat model
- Tez No: 655757
- Danışmanlar: UZMAN İSMAİL UMUT ONUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: in-vitro ve in-vivo çalışmalarla anti-anjiojenik etkinliği gösterilen Fumagillin'in deneysel korneal vaskülarizasyon oluşturulan sıçanlar üzerinde topikal ve subkonjonktival uygulamasının korneal vaskülarizasyon üzerine etkisinin araştırılması. Metod: 24 adet Winstar albino sıçanın sağ gözleri korneal neovaskülarizasyon oluşturmak için gümüş nitrat çubuğu ile koterize edildi. Sıçanlar üç gruba ayrıldı. Birinci gruba on gün boyunca günde 4 sefer 5 mg/ml derişiminde Fumagillin Bisiklohekzilamin (Fumidil-B®, Ceva Ltd.,Watford, Hertz, UK) topikal olarak uygulandı, ikinci gruba, birinci ve beşinci günlerde 2,5 mg/ml derişiminde subkojonktival Fumagillin enjenksiyonu yapıldı. Üçüncü gruptaki sıçanlar kontrol grubu olarak alındı ve on gün boyunca sodyum karboksimetilselüloz (Refresh®, Allergan, ABD) günde 4 sefer topikal olarak uygulandı. Onuncu günde sıçanlar sakrifiye edilerek gözler enüklee edildi. Korneal kesitler histopatolojik ve immünohistokimyasal yönden incelendi. Bulgular: Yapılan immünhistokimyasal çalışma sonucunda VEGF düzeyleri; birinci grupta 468.0 ± 205.5 pg/ml, ikinci grupta 462.8 ± 167.3 pg/ml ve kontrol grubunda 473.6 ± 191.3 pg/ml olarak ölçüldü. Gruplar arasında VEGF seviyeleri açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır(p=0,994). Yapılan histopatolojik değerlendirmede damar yoğunlukları birinci grupta 2.6 ± 0.9, ikinci grupta 6.4 ± 4.2 ve kontrol grubunda 3.0 ± 2.3 olarak bulundu ve gruplar arasında damar yoğunlukları açısından anlamlı bir farklılık saptanmadı(p =0,113). Sonuç: Gruplar arasında VEGF seviyeleri ve damar yoğunlukları açısından anlamlı bir farklılık bulunmamış olup (p ˃ 0,05), Fumagillin Bisiklohekzilamin'in denediğimiz dozlarda topikal ve subkonjonktival uygulanmasının kornea vaskülarizasyon üzerine etkinliği gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the potential anti-angiogenic effects of topical and subconjunctival Fumagillin Bicyclohexylammonium that has shown antiangiogenic effect with in-vitro and invivo studies on corneal vascularization in a rat model. Methods: Following corneal chemical cauterization by silver nitrate, 24 rats were randomized into 3 groups and received: 4 times 5 mg/ml topical Fumagillin Bicyclohexylammonium (Fumidil-B®, Ceva Ltd., Watford, Hertz, UK) daily for the consecutive 10 days (group 1) or 2,5 mg/ml mg subconjunctival Fumagillin Bicyclohexylammonium on day 1 and day 5 (group 2) or 4 times artifical tear (sodium carboxymethylcellulose) daily for 10 days as control group. Then, the rats were sacrificed and corneal specimens were histopathologically and immunohistochemically (VEGF levels) assessed. Results: VEGF levels were 468,0 ± 205,5 pg/ml for group 1, 462,8 ± 167,3 pg/ml for group 2 and 473,6 ± 191,3 pg/ml for control group respectively. There were no significant difference between the groups (p = 0,994). In histopathological assessment, vascular densitometry were calculated as 2.6 ± 0.9 for group 1, 6.4 ± 4.2 for group 2 and 3.0 ± 2.3 for control group, in which no significant difference between the groups were shown, as well (p =0,113). Conclusion: There were no statistically significant differences in VEGF levels and vascular dansitometry scores between three groups (p˃0,05). Tried dosages of topical and subconjunctival Fumagillin Bicyclohexylammonium at best yielded ineffective outcome for improving corneal neovascularization.